Як вберегти зір та очі від травм. Профілактика та лікування

05.11.2015 00:00:0016 переглядівАвтор: admin
/qualityoflife/10561-yak-vberegti-zir-ta-ochi-vid-travm-profilaktika-ta-likuvannya

Як вберегти зір та очі від травм. Профілактика та лікування

Травми очей в структурі патології органу зору складають більше 10%. Травми включають в себе проникаючі і непроникаючі поранення, тупі пошкодження, термічні та хімічні опіки і відмороження. Більшість пошкоджень очей (до 90%) носить характер мікротравм і тупих травм. Проникаючі поранення становлять не більше 2%, а опіки – близько 8% всіх випадків.

Найприкрішим у разі травм ока є розуміння того, що нещасному випадкові можна було запобігти. Часто через фатальний збіг обставин людина раптово стає інвалідом, будучи повністю здоровою. Крім того, вона переходить через усі фізичні і моральні випробування, пов’язані з хворобою та лікуванням.

Травми ока

Травми поділяють на контузії і поранення. Контузії наносяться тупими предметами (кулак, сніжка, грудка землі, камінь тощо), а поранення – гострими, колючими або ріжучими  предметами (ніж, ножиці, голка, цвях тощо). Контузії переважно викликають ушкодження всіх відділів органа зору, але умовно їх поділяють на контузії придатків і контузії очного яблука. Поранення теж поділяють на поранення придатків і поранення очного яблука.

Опіки

Опіки поділяють на термічні (зумовлені дією окропу, полум’я, розплавленого металу, гарячої олії), хімічні (зумовлені дією кислот або лугів) і променеві (зумовлені дією ультрафіолетових, інфрачервоних та рентгенівських променів).

Досить часто зустрічаються комбіновані ушкодження органа зору. Таким, наприклад, є опік, контузія і проникаюче поранення ока під час вибуху контейнера з карбідом.

Залежно від обставин, за умови яких сталася травма, ушкодження поділяють на виробничі (промислові і сільськогосподарські), побутові, шкільні, спортивні, військові і кримінальні.

Тяжкість травми ока визначається місцем, силою удару, площею його застосування, формою предмета.

Загальні ознаки травми – різь і біль в оці, сльозотеча, світлобоязнь, автоматичний спазм повік. 

Непроникаючі травми: крововилив всередину ока, розрив сітківки і судинної оболонки, відшарування сітківки, травматична катаракта. Найчастіше це відбувається при ударах тупими предметами.

Проникаючі травми: чужорідне тіло може залишитися в оболонках ока, в передній камері ока, у кришталику і склоподібному тілі. При цьому потерпілий відчуває різкий біль в оці, сльозотечу. Людина не може дивитися на світло, у нього різко знижується зір. На очному яблуці видно проникаюча рана і кривава пляма. При проникаючому пораненні можливе повне руйнування очного яблука, пошкодження кришталика і втрата зору. Необхідно терміново доставити хворого до лікаря-окуліста. Тупі травми очного яблука можуть бути нанесені найрізноманітнішими предметами. Є 3 ступеня тяжкості: I – легка, II -середня, III – важка.

На частку тупих травм (виключаючи мікротравми) I ступеня доводиться до 50%, II – 45%, III – 5% випадків.

Ерозія

Ерозія навколишніх тканин та рогівки є найбільш частою (приблизно 60% випадків) ознакою тупої травми ока. Порушується епідерміс шкіри або епітелій рогівки, можливі інфікування і запалення. В залежності від розмірів і локалізації ерозії рогівки різко знижується зір і виникає біль в оці, пошкоджуються чутливі нервові закінчення.

Поверхневі ерозії епітелізуються протягом першої доби після травми, на їх місці не залишається помутнінь, зір повністю відновлюється. У разі приєднання інфекції через 2-3 дні після травми в області пошкодженої частини рогівки з’являються набряк і нерідко гнійне відокремлюване, виникає посттравматичний кератит, можлива виразка рогівки. Перебіг цього процесу може бути важким і тривалим. В результаті кератиту, виразки виникають помутніння рогівки і стійке зниження зору.

Повіки страждають практично при всіх видах травм. Синці, набряк – найбільш явні ознаки їх пошкодження.

Діагностика травм ока

При будь-якому пошкодженні ока необхідно негайно звернутися до лікаря-окуліста для того, щоб встановити глибину і характер пошкодження ока.

Лікар огляне очне дно за допомогою дзеркала або ультразвуку, оцінить стан сітківки. При проникаючих пораненнях може знадобитися рентгенологічне дослідження для визначення чужорідного тіла в оці. Також лікар оцінить ступінь пошкодження зорового нерва і можливість збереження зору.

Лікування травм ока

Тактика залежить від характеру пошкодження і визначається фахівцем! При пошкодженні стінок очниць необхідна хірургічна обробка рани, можливо зіставлення кісток, зашивання рани.  При контузіях і тупих ударах буде необхідно провести протизапальне, розсмоктуюче синці та крововиливи лікування. Негайно після удару потрібно накласти лід на пошкоджену ділянку. При проникаючих пораненнях очного яблука і потраплянні в нього чужорідного тіла в умовах лікарні проводиться хірургічна операція. Будь-яке втручання в ділянці ока повинно проводитися в умовах спеціалізованих лікарень і як можна швидше.

Перша допомога

Терти око не можна, це викличе ще більше подразнення. Стороннє тіло потрібно видаляти щільним сухим тампоном або чистою носовою хустинкою. При цьому відтягують вниз нижню повіку (або вивертають верхню), забирають чужорідний предмет і промивають око теплим свіжезавареним чаєм. Якщо в домашніх умовах видалити стороннє тіло не вдалося, потерпілого потрібно негайно доправити до лікаря-окуліста.

Профілактика очного травматизму

До профілактики очного травматизму насамперед відносять дотримання техніки безпеки на виробництві (використання захисних окулярів, щитків тощо). Освітлення на робочому місці повинно бути достатнім. Не можна виконувати види робіт, не передбачені технологією виробництва. До роботи не повинні допускатися працівники втомлені, хворі і особливо в стані алкогольного сп’яніння. Усі ці аспекти виробництва повинні бути під контролем не тільки адміністрації, інженера з техніки безпеки, але й медиків. Про кожен випадок травми слід повідомляти адміністрацію виробництва. У школах, дитячих садках профілактика очного травматизму передбачає дисциплінованість дітей. Дітям необхідно роз’яснювати, наскільки небезпечну травму можна нанести у разі необережного поводження з такими предметами, як ножиці або шило, а також забавляючись вибуховими речовинами. У дитячих садках не повинно бути забавок, якими можна нанести поранення. На уроках праці, так само, як і на підприємстві, необхідно дотримуватись всіх заходів техніки безпеки.

Батькам теж слід роз’яснювати, що травмам ока у дітей можна запобігти, вчасно припинивши пустощі з гострими предметами, сніжками, камінням, стріляниною з лука, «експерименти» з вибуховими та хімічними речовинами.

Бараник В.І., зав. офтальмологічним відділенням стаціонару міської лікарні №1

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...
поділитисяподілитисяподілитисяподілитися

Залишити коментар

  Підписатися  
Повідомлення про
Народні новини
Олександрійська сім'я вивозила сміття у «топольки»
Олександрієць, який викинув сміття у «топольках» вибачився і отримав штраф (ВІДЕО)
23.05.2022311 переглядів

Чоловіка, якого зафіксували на відео у момент вивезення сміття в […]

Олександрійська сім'я вивозила сміття у «топольки»
Олександрійська сім’я вивозила сміття у «топольки» (ФОТО/ВІДЕО)
23.05.2022368 переглядів

В Олександрійському пабліку https://t.me/hyevuy_alex опублікували відео, як чоловік та жінка […]

В Олександрії біженці з Харкова потрапили у ДТП з «євробляхою»
В Олександрії біженці з Харкова потрапили у ДТП з «євробляхою» (ФОТО/ВІДЕО)
23.03.2022517 переглядів

Вчора, 22 березня, в Олександрії біля танка сталася дорожньо-транспортна пригода. […]

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: