Як повернути людину до активного життя після інсульту?
Інсульт або гостре порушення мозкового кровообігу – це стан загибелі частини мозкової тканини внаслідок порушення її кровообігу. Інсульти поділяються на ішемічний та геморагічний (розрив судинної аневризми). Цей стан супроводжується неврологічною симптоматикою. Щорічно в Україні трапляється до 120 тисяч нових випадків інсульту. 35,5 % всіх інсультів мали місце у людей працездатного віку, тож те, як відновлювати свої сили після інсульту, є цілком актуальним питанням.
Люди з гострим порушенням мозкового кровообігу потребують спеціального стаціонарного лікування. Перебування такого пацієнта в лікарні починається з обов’язкового обстеження, яке дозволяє підтвердити діагноз щодо гострого порушення мозкового кровообігу.
Найбільш інформативними методами діагностики в таких випадках є комп’ютерна томографія або магнітно-резонансна томографія головного мозку. Дані методи обстеження входять в клінічні протоколи лікаря – невролога. Лікар чітко може визначити причину гострого порушення мозкового кровообігу та спосіб його лікування. Разом з медикаментозним лікуванням, чимало допомагає відновленню дієздатності пацієнта реабілітація, яка запобігає інвалідізації у хворих та швидкому поверненню до звичайних умов життя.
Реабілітація при гострому порушенні мозкового кровообігу – це самий тривалий та відповідальний процес. Є такі методи відновлення після інсульту: медикаментозна підтримка; лікувальна фізкультура; фізіотерапевтичні методи лікування; масаж; психотерапія; навчання хворого втраченим навичкам.
Існують періоди реабілітації хворих в залежності від часу після інсульту. Задача відновлювального лікування в пізньому періоді та резидуальному (тобто після 2 років від початку) – це найбільш повне наближення їх до стану відновлення в соціальній та трудовій сфері, в сім’ї, суспільстві. Лікування в більшості випадків проводиться амбулаторно, тобто вдома, в амбулаторних відділеннях реабілітаційних центрів та санаторних умовах.
Заняття з лікувальної фізкультури (ЛФК) мають тривати до 30-40 хвилин та проводяться щоденно, бажано з родичами, додатково – 1-2 рази на день. При збереженні високого тонусу в кінцівках (неможливість хворого розігнути кінцівку в звичну позицію) призначається повторно 10-15 курсів точкового масажу щоденно або через день в поєднанні з ЛФК.
Ще однією можливістю покращити адаптацію є лікування в місцевих санаторіях кардіологічного профілю. В санаторії хворі мають звертатись через 3-4 місяці після прихідного порушення мозкового кровообігу (транзиторної ішемічної атаки) або після малого інсульту, або через 6 місяців після мозкового інсульту. Тривалість курсу лікування реабілітації в санаторно-курортних умовах 21-24 дні. В ньому визначають три етапи: період адаптації для звикання до нових умов побутових та специфічних факторів, який триває 2-5 днів, а потім – період стабілізації з поступовим збільшенням рухових навантажень.
Комплекс фізіотерапевтичних методів лікування дуже широкий і залежить від періоду протікання гострого порушення мозкового кровообігу.
До цих методів в гострому періоді (1-5 днів при ішемічному ураженні та 1-10 днів при геморагічному інсульті) належать:
– пасивні рухи в суглобах;
– лікування положенням;
– зміна пози хворого в ліжку кожні 2-3 години.
Ранній відновний період (до 6 місяців):
– тренування простих рухових актів (повороти тулубу, згинання, розгинання кінцівок і тому подібне);
– підготовка хворих до пересування;
– покращення якості та темпу пересування в воді (гідрокінезотерапія);
– пересування по рівній поверхні та з підйомом під кутом 5-20 градусів (теренкур);
– навчання підйому та спуску по сходах;
– послаблення спастичних м’язів (парафін, озокерит, грязелікування);
– використання ортезів;
– боротьба з суглобовими болями за допомогою точкового масажу, дарсонвалізації, синусоїдальних токів;
– припинення неврозоподібних станів за допомогою електрофорезу з бромом, магнієм, галоперидолом, електросон, магнітотерапія та водолікування;
– дихальна гімнастика.
Пізній відновний період:
– повторні курси лікувальної гімнастики;
– послідовне тренування побутових та, за можливості, професійних навичок, а при необхідності – зміна професії ;
-санаторно-курортне лікування в лісових та бальнеологічних санаторіях.
Згідно рекомендацій Європейської інсультної організації про проведення реабілітації після гострого порушення мозкового кровообігу:
1. Всіх пацієнтів з інсультом рекомендовано направляти в інсультні відділення для отримання комплексної реабілітації.
2. Рекомендовано розпочати ранню реабілітацію.
3. Можлива рання виписка пацієнтів з відділення, при стабільності медичних показників, для подальшої ранньої реабілітації в амбулаторних умовах.
4. Рекомендовано продовжувати реабілітацію протягом одного року після виписки з лікарні.
5. Рекомендовано збільшення часу занять та інтенсивності реабілітації.
Виходячи з рекомендацій Європейської інсультної організації, людям, що перенесли гостре порушення мозкового кровообігу, рекомендований курс фізичної реабілітації, який треба починати як можна раніше. Це дає змогу досягнути максимального відновлення.
Велике значення має догляд за хворим та підтримка в питаннях реабілітації близькими людьми. Нажаль більшість людей через відсутність бажання або через брак часу звикли звинувачувати медичних працівників у виникненні стійких неврологічних проявів у своїх родичів після перенесення інсульту. Кожна людина, як пацієнт так і родичі, мають бути зацікавленні у відновленні не тільки побутових навичок, але і в можливому поверненні до звичайного ритму життя та праці. Для того, щоб отримати хороші результати лікування, замало лише медикаментозної допомоги. Відновлення соціальних, побутових навичок – дуже копітка робота всіх, хто хоче одужання людини, але саме така праця може дати хороші результати.
Лікар-фізіотерапевт, невропатолог Олександрійської районної лікарні Юлія Данилюк
Чоловіка, якого зафіксували на відео у момент вивезення сміття в […]
В Олександрійському пабліку https://t.me/hyevuy_alex опублікували відео, як чоловік та жінка […]
Вчора, 22 березня, в Олександрії біля танка сталася дорожньо-транспортна пригода. […]
Залишити коментар