Наслідки безсоння та його корекція
Сон – це велика загадка, яку до сих пір не під силу розгадати ні вченим, ні медикам, ні філософам. Сучасна наука змогла дізнатись про багато фактів, пов’язаних зі сном, але багато чого залишається нез’ясованим. Відомо, що сон – це звичайний фізіологічний процес перебування організму в мінімально активному стані та мозковій діяльності. В цьому стані реакції організму на навколишнє середовище знижуються.
Приблизно 25 років життя ми віддаємо сну. Точне призначення сну наукою не встановлено, але існує ряд гіпотез:
– сон потрібен для того, щоб пропрацювати накоплену інформацію за день;
– сон існує для того, щоб дати можливість мозкові оцінити та розподілити фізичну активність, напрацьовану за день, та розробити програму дій для підтримання організму в подальшому,враховуючи всі буденні навантаження.
Сон ділиться на декілька стадій:
– стадія повільного сну Non-REM ,триває 5-10 хвилин;
– 2-а стадія-триває 45-50хв.;
– 3-я стадія 7-15 хв.;
– 4-я стадія 12 хв.
Під час різних стадій змінюється частота серцевої діяльності, дихання, температура тіла. Під час сну цикли повторюються. В середньому, при повноцінному сні відмічається 4-6 повних циклів.
Критерії хорошого сну:
– швидке та легке засинання;
– відсутність нічних пробуджень;
– вільне та легке пробудження вранці.
Переваги сну:
– допомогає боротись з багатьма захворюваннями;
– регулює настрій;
– зменшує стрес;
– покращує та поновлює роботу головного мозку та організму.
Існують патології сну:
Безсоння – (інсомнія) – утруднення засинання;
Гіперсомнія – патологічне збільшення загальної тривалості сну на 25%;
Парасомнія – нічні страхи;
Сомнамбулізм – сидіння, пересування під час сну.
На жаль, у людей виникають порушення сну, що призводять до розвитку безсоння. Порушення сну є симптомами багатьох психічних та фізичних розладів, таких як хвороби серця, астма, сезонна алергія, серцева недостатність, старіння шкіри, ожиріння, підвищення показників артеріального тиску і навпаки – безсоння може провокувати розвиток багатьох хронічних захворювань.
На сьогоднішній час основний ворог здорового сну – стрес. На жаль, з часом стресових факторів стає ще більше. Робота в мегаполісі, постійні турботи та переживання – основні супутники теперішнього ритму життя. Тому, насамперед, потрібно врегулювати ці чинники для покращення свого психічного стану. В цьому питанні нам допомагають психологи, психіатри та існують і апаратні методи впливу на корекцію невротичних розладів. Характер невротичних розладів та його видів дуже різноманітні. До них відносяться: тривожно – фобічні розлади, депресивні розлади, неврастенія, істеричні неврози, професійні неврози, панічні розлади, астенічна форма неврастенії і так далі. В залежності від клінічних проявів невротичних розладів можуть застосовуватись седуючі, розслабляючі та стимулюючі фізіотерапевтичні процедури. Найкращі методи лікування досягаються комбінованими курсами лікування з використанням різних фізичних факторів: електротерапія, водолікування, масаж, лікувальна фізкультура та ін.
При тривожних розладах та неврастенії показані седативні фізіотерапевтичні процедури: електролікування – електрофорез з бромом, магнієм, седуксеном, при підвищених цифрах артеріального тиску – нікотинова кислота або еуфілін. Показане також лікування електросном, дія магнітними полями низької частоти, дарсонвалізація.
Деяку особливість має лікування панічних атак. В зв’язку з гіперактивністю при панічних розладах рекомендовано інтраназальний електрофорез з димедролом, суміші дімедрола та новокаїну, магній, вітаміни В1. Складніше діло протікає при поєднанні тривоги та депресії. При домінуванні клінічної картини тривоги,страху та внутрішнього напруження перевага надається заспокійливим методам лікування,а в випадку з переваженням депресії застосовують стимулюючу терапію.
Лікування астенічних, антено-депресивних та депресивних розладів включають стимулюючі методи:
– електролікування: гальванічні комірці з кальцієм,екстрактом алоє, кофеїном,транс- орбітальний електрофорез з пірацетамом, інтраназальний електрофорез з витаміном В1,а також лікування електросном. Показана дія хвилями дециметрового діапазону;
– загальне ультрафіолетове опромінення за загальною схемою;
– хромотерапія з використанням білого спектру світла у хворих з депресією;
– хромотерапія для пацієнтів з антено-депресивними розладами: опромінення помаранчевим, жовтим та червоним світлом.
Важливе значення для нормалізації настрою, підвищення самооцінки та мотивації будь-якого виду діяльності мають лікування дуже частих при ряді видів неврозів чоловічих сексуальних розладів,особливо характерні при астенічних та антено-депресивних синдромах. Лікування в цій ситуації має бути комплексне разом з використанням стимулюючої фізіотерапії: електрофорез з прозерином на «трусикову зону», електростимуляція динамічними та синусоїдальними токами м’язів тазового дна, дарсонвалізація «трусикової» зони.
В лікуванні мають місце водолікування, голкорефлексотерапія. Використання класичного масажу шийно – комірцевої зони, потилиці, поперекового відділу хребта.
Враховуючи все вище сказане, давайте спробуємо корегувати хоча б один з факторів нашого стану – покращення нашого психоемоційного здоров’я. Для цього треба слідувати звичкам хорошого сну:
– проводити більше часу на вулиці;
– робити регулярні фізичні вправи;
– регулярно харчуватись;
– обмежувати прийом кофеїну;
– уникати вживання тютюну;
– намагатись засинати в один і той самий час;
– уникати вживання спецій та алкоголю перед сном та гучних заходів;
– намагатись розслаблятись перед сном;
– спати лише тільки в спальній кімнаті;
– не працювати, не вирішувати спірні питання в спальній кімнаті;
– світло повинно бути не яскравим, а звуки не голосні;
– якщо не можете заснути – вставайте та займайтесь спокійними справами.
В кінці побажаю всім покращити свій фізичний та психоемоційний стан методом корекції сну та частіше мати повноцінну подорож в царство Морфея. Пам’ятайте, що сон –це не просто відпочинок, а і особливість стану мозку, як зазначав відомий науковець Іван Павлов! Всім приємних снів.
Лікар-фізіотерапевт, невролог ОЦРЛ Ю.Данилюк
Чоловіка, якого зафіксували на відео у момент вивезення сміття в […]
В Олександрійському пабліку https://t.me/hyevuy_alex опублікували відео, як чоловік та жінка […]
Вчора, 22 березня, в Олександрії біля танка сталася дорожньо-транспортна пригода. […]
Залишити коментар