Контр-адмірал Михайло Байсак з Олександрійщини (продовження)
13 квітня — 95 років тому (1921 року) народився в селі Овнянка Олександрійського району (нині село Щасливе) контр-адмірал, військовий діяч, письменник, почесний громадянин села Щасливе Михайло Григорович Байсак. Помер 6 квітня 2007 року.
Якось на зустрічі з земляками Михайло Григорович розповів про те, як він проніс через усю війну і все життя святий оберіг, який вручив йому батько, коли син від’їжджав на флот. Цей талісман завжди нагадував про щедрий рідний край з широкополими степами, калиновими гаями, мальовничими берегами річок Інгульця та Овнянки, в пам’яті спливали рідні місця, рідна батьківська хата, босоноге дитинство.
Пізніше, звертаючись до Міністра України з клопотанням про ремонт під’їзної дороги до села Щасливе, він напише: “В цьому році (2004 р.) я відвідав свої рідні місця, де народився, виріс і призваний на флот… Народитися і вирости босоногому хлопчиську в степовому селі і стати адміралом – це явище для земляків непересічне, це їх гордість, а мені честь. Уявіть: “Діда Грицька і баби Гапки син адмірал”.
Згадуючи про відкриття на батьківщині меморіальної дошки на свою честь, він зізнається: “Для мене це найвища нагорода”. Ось що єднає нас вдячних земляків і героя-фронтовика: гордість і честь. Ось чому Михайло Григорович багато років підтримував зв’язки з рідним краєм. Адже тут його рідня, тут його родинне коріння. Саме звідси пішла на фронт і не повернулася плеяда Байсаків, чиї імена, як героїв, викарбувані на меморіальній стеллі в центрі села.
Ще 1974 року на зустрічі в нашій школі Михайлу Григоровичу пов’язали червоний галстук почесного піонера. Його полум’яне патріотичне слово, як благодатне зерно, глибоко запало в душу і серце молодого і старших поколінь.
Буваючи в селі, почесний воїн-моряк цікавився широким колом соціально-культурних питань. Це за його наполяганням в 70-і роки окультурено центр села Овнянка, вулиця почала забудовуватися, а село стало втрачати статус неперспективного. М. Г. Байсак підтримував зв’язки з школою, місцевим колгоспом, сільською радою.
Велику роботу по військово-патріотичному вихованню Михайло Григорович проводив в Олександрійському районі, місті Олександрії. Часто зустрічався зі студентами, представниками громадськості. Такі зустрічі відбулися в районній держадміністрації, районній раді. І скрізь його зустрічали привітно, дякували за подвижницьку роботу на благо народу України.
Ось чому рада ветеранів району, районна рада, районна держадміністрація прийняла рішення про встановлення меморіальної дошки на приміщенні Щасливської школи на честь учасника героїчної оборони міста-героя Севастополя 1941 – 1942 рр., контр-адмірала Байсака Михайла Григоровича.
Ось що було сказано вдячними земляками на урочистому мітингу 13 квітня 2004 року.
“…Ми, жителі села, безмежно горді і вдячні долі, що саме наш рідний, степовий край породив славного моряка-адмірала.
Висловлюємо щиру вдячність шановному Михайлу Григоровичу, за все, що він зробив і робить на благо України, на славу рідного краю. Ваш ратний подвиг був і залишається для нашої молоді, школярів прикладом самовідданого служіння Батьківщині, вірності військовій присязі і громадянському обов’язку. Запевняємо, що ця меморіальна пам’ятна дошка завжди нагадуватиме нам: і дорослим, і дітям у всі часи, про наш святий обов’язок перед славною когортою ветеранів-фронтовиків, слугуватиме благородній меті — національно-патріотичного виховання молоді на кращих традиціях старших поколінь”.
“Подвиг народний у роки Великої Віт- чизняної війни — поняття не абстрактне, а пов’язане з конкретними людьми, такими як наш земляк контр-адмірал Байсак Михайло Григорович”.
Іван Погорілий, голова ради ветеранів села Щасливе
Указ Президента України
22 червня 2000 року N 817/2000 «Про присвоєння військових звань» (уривок)
Відзначаючи вагомий внесок ветеранів війни в захист Вітчизни та їх активну участь у громадському житті в мирний час, постановляю:
…5. Присвоїти військове звання контр-адмірала: …капітану 1 рангу у відставці БАЙСАКУ Михайлу Григоровичу – голові Ради учасників героїчної оборони та визволення міста Севастополя…
Президент України Л.Кучма
Джерело
Україна. Президент. Про присвоєння військових звань: указ від 22.06.2000 року № 817/2000 .- Режим доступу: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/817/2000. – Назва з екрану
Примітка від упорядника
Контр-адмірал виховав не тільки багато людей-патріотів. Але й зміг дати шлях у життя талановитому сину, який став кінорежисером, сценаристом та актором — Генадію Байсаку. Він і нині створює кінофільми. Один з перших фільмів Байсака, що отримав популярність — це історія радянського семикласника Віктора Давидова, що відпрацьовує практику на підприємстві, і “несуном” і любителем випити, який мав прізвисько Голіаф. «В. Давидов і Голіаф», який було знято у 1985 році, став свого часу досить відомим фільмом із цікавою грою, до речі, українського актора Олексія Петренка. А ще він зняв чимало документальних стрічок, фільмів для дітей і навіть взявся за серіали, наприклад серіал “Петрович” у 2012 році.
Чоловіка, якого зафіксували на відео у момент вивезення сміття в […]
В Олександрійському пабліку https://t.me/hyevuy_alex опублікували відео, як чоловік та жінка […]
Вчора, 22 березня, в Олександрії біля танка сталася дорожньо-транспортна пригода. […]
Залишити коментар