Що таке лептоспіроз і чим він загрожує людині?

04.08.2016 00:00:006 переглядівАвтор: admin
/qualityoflife/10625-shho-take-leptospiroz-i-chim-vin-zagrozhue-lyudinii

Що таке лептоспіроз і чим він загрожує людині?

Лептоспіроз – гостре інфекційне захворювання, загальне для людини і тварин,  збудником якого є бактерії роду лептоспіра. Хвороба характеризується ураженням капілярів, печінки, нирок, м’язів, супроводжується явищами інтоксикації та хвилеподібної лихоманки.

Лептоспіроз поширений у всіх регіонах земної кулі, крім Арктики. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щорічно в світі реєструється понад 550 тисяч випадків захворювання людей, причому кожний десятий випадок закінчується смертю. Згідно реєстру інфекційної захворюваності населення (дані Олександрійського міськміжрайонного відділу ДУ «Кіровоградський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України»), по м. Олександрії в 2012 році зареєстровано 2 випадки лептоспірозу серед населення, із них один – закінчився смертю; в Олександрійському районі зареєстровано по 1 випадку – в 2013 році та в грудні 2015 року. Статистика захворювання на лептоспіроз по Кіровоградській області: 2012 рік – захворіло 12 осіб, із них 4 померло; 2013 рік – 10 захворіло, з них 2 померло; 2014 рік – 27 захворіло, з них 6 померло; 2015 рік – 8 захворіло, з них 1 особа померла.

Лептоспіри зберігають життєздатність у вологому ґрунті протягом 270 днів, в природних водоймах – від 7 до 30 днів, у харчових продуктах – декілька днів. Пряме сонячне та ультрафіолетове випромінювання діє на них згубно, так само, як кислоти, луги та дезінфікуючі засоби. 

Якщо раніше лептоспіроз називали хворобою брудної води, то зараз вчені переконалися, що саме в чистій, а не в брудній воді створюються сприятливіші умови для виживання лептоспір. Джерелом інфекції для людей є хворі і перехворілі гризуни, домашні та дикі тварини, які виділяють лептоспіри із сечею і заражають навколишнє середовище. Основними носіями збудника лептоспірозу у природних вогнищах є щурі, польові миші, землерийки, їжаки (у тварин найчастіше відзначається безсимптомний перебіг інфекційного процесу).

Основні чинники передачі – інфіковані вода, продукти, рослини та ґрунт.

Механізм передачі – контактний, через пошкоджену шкіру, при купанні та риболовлі, при проведенні сільськогосподарських польових робіт (при попаданні забрудненого ґрунту та води на шкіру), при догляді за хворими тваринами. Вважається, що аліментарним шляхом заразитися неможливо, оскільки кислотність шлункового соку згубна для лептоспір, жовч знищує їх миттєво. Але зараження може відбуватися через слизову оболонку порожнини рота, особливо якщо на ній є ушкодження, при вживанні сирої води з природних джерел та продуктів харчування, забруднених сечею гризунів, а також продуктів тваринництва без термічної обробки (м’ясо, молоко). Людина від людини не заражається.

Після попадання збудника лептоспірозу в організм людини, через 1-2 тижні, найчастіше через 7-9 днів, з’являються ознаки захворювання. Захворювання, у більшості випадків, починається гостро: температура тіла підвищується до 39-400С, хворі скаржаться на сильний головний біль та слабкість, з’являються два симптоми, характерні для лептоспірозу, – іктеричність (пожовтіння та точкові крововиливи склер очей) та болі в литкових м’язах; пізніше, через 15-20 днів, вражаються нирки та печінка, після чого врятувати хворого дуже важко.  Завжди необхідно пам’ятати: тільки своєчасне звернення за медичною допомогою врятує вам життя.

Заходи профілактики: боротьба з джерелом інфекції – знищення гризунів шляхом проведення суцільної дератизації в домашніх осередках, на підприємствах харчової та переробної промисловості, в закладах громадського харчування та торгівлі, на сільськогосподарських об’єктах та в природних біотопах. Раннє виявлення та лікування хворих домашніх і сільськогосподарських тварин. Не купатися та не ловити рибу у водоймах, береги яких зарощені очеретом, де можуть водитися гризуни (щурі, ондатри, тощо), а також в місцях випасу та водопою худоби. При проведенні земельних сільськогосподарських робіт вдягати гумове взуття та рукавички; для відпочинку на природі вибирати сухе місце, щоб поряд не було залежаних куп хмизу чи сіна, адже в них охоче селяться гризуни; при відпочинку на природі обов’язково мати з собою запас питної води та продуктів, невелику аптечку (вата, йод, зеленка, бинт); дотримуватися правил особистої гігієни – регулярно мити руки, не вживати їжу та не палити під час виконання сільськогосподарських робіт.

При виконанні цих нескладних правил, ризик заразитися лептоспірозом –  мінімальний. Приємного вам відпочинку! Будьте здорові!

Л.Хільченко, начальник відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства управління Держпродспоживслужби в м. Олександрії  

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...
поділитисяподілитисяподілитисяподілитися

Залишити коментар

  Підписатися  
Повідомлення про
Народні новини
Олександрійська сім'я вивозила сміття у «топольки»
Олександрієць, який викинув сміття у «топольках» вибачився і отримав штраф (ВІДЕО)
23.05.2022313 переглядів

Чоловіка, якого зафіксували на відео у момент вивезення сміття в […]

Олександрійська сім'я вивозила сміття у «топольки»
Олександрійська сім’я вивозила сміття у «топольки» (ФОТО/ВІДЕО)
23.05.2022370 переглядів

В Олександрійському пабліку https://t.me/hyevuy_alex опублікували відео, як чоловік та жінка […]

В Олександрії біженці з Харкова потрапили у ДТП з «євробляхою»
В Олександрії біженці з Харкова потрапили у ДТП з «євробляхою» (ФОТО/ВІДЕО)
23.03.2022519 переглядів

Вчора, 22 березня, в Олександрії біля танка сталася дорожньо-транспортна пригода. […]

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: