Державна реєстрація актів цивільного стану – найважливіша подія у вашому житті
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складання актових записів цивільного стану.
Актовий запис цивільного стану – це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, встановлених законом, зміна імені, смерть відповідно до Сімейного кодексу України та Цивільного кодексу України, Закону України “Про державну реєстрацію актів цивільного стану” та інших актів законодавства. На сучасному етапі державна реєстрація актів цивільного стану проводиться в електронному та паперовому вигляді з 2008 року. Реєструють акти цивільного стану спеціалісти, що мають вищу юридичну освіту. На підтвердження державної реєстрації актів цивільного стану громадянам видаються свідоцтва встановленого зразка та/або витяги з державного реєстру актів цивільного стану. На сьогоднішній день є 5 видів державної реєстрації: про народження, про смерть, про шлюб, про розірвання шлюбу, про зміну імені
Державна реєстрація актів цивільного стану, у відповідності до Закону України «Про держану реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 року, провадиться органами державної реєстрації актів цивільного стану, відповідно до їх компетенції. Питання державної реєстрації актів цивільного стану, на сьогодні, регулюються: Цивільним кодексом України, Сімейним кодексом України, законами України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану»та іншими нормативно-правовими актами.
Правильна і своєчасна державна реєстрація актів цивільного стану забезпечує охорону особистих і майнових прав особи. Посадові особи органів державної реєстрації актів цивільного стану слідкують за тим, щоб проведена державна реєстрація була оформлена відповідно до Закону, щоб в результаті помилки не постраждали інтереси окремих громадян, їх дітей та й суспільства в цілому.
Так, права і обов’язки подружжя виникають з моменту укладення шлюбу, тобто з моменту його державної реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану.
Проживання однією сім’єю жінки та чоловіка не є підставою для виникнення у них прав та обов’язків подружжя, тобто без державної реєстрації шлюб як правова категорія не існує.
Права та обов’язки батьків виникають з моменту народження дитини, а саме народження дитини підлягає обов’язковій державній реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану. Вік особи визначається датою народження, яка вказана в актовому записі про народження, а з досягненням певного віку, виникає дієздатність громадянина, можливість набуття деяких прав та обов’язків.
Останній етап в житті людини – це її відхід у вічність, настання смерті, яка не залежить від волі людини, але відноситься до події, що безпосередньо породжує або припиняє права та обов’язки. Факт смерті підлягає реєстрації в державному органі реєстрації актів цивільного стану.
Правове регулювання державної реєстрації актів цивільного стану за останні роки мало значні зміни, як за формою, так і по суті. Знання нових положень українського законодавства про державну реєстрацію актів цивільного стану має велике значення не тільки для органів, що здійснюють вказану реєстрацію, але і для громадян, що звертаються в ці органи, так як всі дії громадян або події «існують» в особливому соціальному середовищі – сім’ї, а їх учасниками є особливі суб’єкти – члени сім’ї (родичі, подружжя).
Зміни, що відбулися на сьогодні в Україні у сфері політики, економіки, права, впливають і на демографічну ситуацію, зокрема, на шлюбно-сімейні відносини. Тому проблеми сім’ї визначаються як один з пріоритетних напрямків державної політики. Сім’я визнається однією з ключових суспільних цінностей.
Органи державної реєстрації актів цивільного є одним з основних органів виконавчої влади, що забезпечує організацію та контроль діяльності щодо державної реєстрації актів цивільного стану на території України, що обумовлює актуальність роботи. Державна реєстрація актів цивільного стану здійснюється від імені держави як в інтересах громадян, так і в державних та суспільних інтересах і має важливе значення для охорони особистих і немайнових прав громадян.
Дотримання порядку є обов’язковим, оскільки воно має на меті точне документальне відображення події або іншої обставини, що має місце у житті, з яким пов’язуються відповідні права і обов’язки громадян.
З 20.12.2008 в Україні запроваджено Державний реєстр актів цивільного стану громадян – державну електронну інформаційну систему, яка містить відомості про акти цивільного стану, внесені до них зміни, їх поновлення, анулювання, видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та витягів з Реєстру.
Реєстр сприяє покращенню оперативного та якісного обслуговування громадян, а ефективне використання його даних – забезпеченню прав і інтересів особи.
Відомості про народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть вносяться до Реєстру шляхом складання актових записів цивільного стану в електронному вигляді.
До функціонування Реєстру у окремих відділах державної реєстрації актів цивільного стану були створені інформаційні системи, завдяки яким збережено у електронному вигляді значну кількість актових записів цивільного стану. За допомогою електронного обліку актів цивільного стану державні інституції мають можливість орієнтуватися в кількості населення, його статевому і віковому та соціальному розділах.
Державний реєстр актів цивільного стану громадян є, безперечно, соціальним Реєстром, його впровадження наблизило правові послуги до особи: наразі громадянин має змогу отримати необхідний документ про реєстрацію актів цивільного стану за місцем проживання, незважаючи на місце проведення такої реєстрації що, в свою чергу покращило оперативне та якісне обслуговування громадян, надання їм необхідної правової допомоги.
Отже, метою державної реєстрації є встановлення беззаперечного доказу того, що відповідні події мали місце і коли вони відбулися. У деяких випадках закон надає акту реєстрації правостворююче (правоприпиняюче) значення, тобто встановлює, що відповідні права і обов’язки виникають або припиняються лише з моменту реєстрації акта цивільного стану.
Начальник відділу державної реєстрації актів цивільного стану по місту Олександрії
Олександрійського міськрайонного управління юстиції у Кіровоградській області В.М. Славська
Чоловіка, якого зафіксували на відео у момент вивезення сміття в […]
В Олександрійському пабліку https://t.me/hyevuy_alex опублікували відео, як чоловік та жінка […]
Вчора, 22 березня, в Олександрії біля танка сталася дорожньо-транспортна пригода. […]
Залишити коментар