Укус кліща, чим небезпечний та як вберегтись
З настанням теплих днів активізуються кліщі. У природі сезонна активність кліщів має два виражених піки – в квітні-травні та серпні-вересні.
Як відбувається напад кліща?
Кліщі присмоктуються до людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час, залишившись на одязі та речах. Існує ризик нападу кліщів в електричці, в автобусі, якщо поряд є люди, які повертаються з лісової зони. Крім того, кліщі можуть заноситись до житла людини з букетами квітів, собаками та іншими тваринами. Кліщі стали з’являтись і в місцях під завалами гілок та в парках.
Куди найчастіше присмоктується кліщ?
Кліщі присмоктуються до місць з найбільш тонкою шкірою: за вухами, на шиї, під пахвами, в паховій області. Тому, повернувшись додому з лісової чи паркової зони, обов’язково огляньте себе на наявність кліщів.
Чому напад та укус кліща є небезпечним?
Тому що кліщі є переносниками збудників вірусних, бактеріальних захворювань людей та тварин, таких як хвороба Лайма (або іксодовий кліщовий бореліоз), піроплазмоз, кліщовий енцефаліт, туляремія та інші.
Серед названих інфекцій на території Кіровоградської області, в тому числі в містах Олександрії та Світловодську, реєструються поодинокі випадки захворювань людей на хворобу Лайма.
Заразитись можна не тільки під час кровосмоктання кліща, але і при роздавлюванні кліща, розчісуванні місця укусу, втираючи при цьому в шкіру зі слиною чи тканинами кліща збудника інфекції, також при вживанні в їжу сирого молока інфікованих кіз та корів.
Від людини до людини це захворювання не передається. Ризик зараження залежить від часу присмоктування кліща – протягом доби вірогідність інфікування мала, але наприкінці третьої доби наближається до 100%.
Першим проявом хвороби Лайма є почервоніння на місці присмоктування кліща, лихоманка, головний біль, біль у м’язах шиї, катаральні прояви (симптоми застуди), збільшення лімфовузлів, мігруюча біль в суглобах. Якщо не розпочати своєчасно лікування, хвороба може привести до ураження різних органів та систем, а також до інвалідності.
Кліщовий вірусний енцефаліт починається з головного болю та болю у всьому тілі (в основному, страждають спина та шия), гарячки, нудоти, порушення сну, відмічається почервоніння шкіри обличчя та шиї, слизових оболонок ротоглотки, склер та кон’юктив, потім виявляються ознаки ураження нервової системи. Захворювання може привести до інвалідності, а в окремих випадках –до летальних наслідків.
В Україні місцеві випадки кліщового вірусного енцефаліту серед людей реєструються щорічно в АР Крим та Волинській області.
Для термінової профілактики та лікування призначається імуноглобулін проти кліщового енцефаліту. Препарат необхідно вводити якомога раніше з моменту вірогідного зараження – не пізніше чотирьох діб після укусу кліща.
Що робити, якщо на людину напав кліщ?
Якщо ви виявили кліща на шкірі, негайно звертайтеся до найближчого травмопункту. Коли це неможливо, треба витягти його самостійно.
Щоб позбавитися від кліща, його треба викрутити (проти годинникової стрілки). Маленьким пінцетом дуже уважно та акуратно, щоб хоботок кліща не залишився під шкірою. Як правило, кліщі вдало викручуються приблизно в 7 з 10 випадків.
Існує ще один метод видалення кліща: зробіть петлю з товстої нитки, накиньте її на комаху між хоботком кліща та шкірою людини, затягніть. Згодом натягайте нитку за обидва кінця, одночасно підкручуючи їх проти годинникової стрілки. Намагайтеся без різких рухів видалити паразита.
Після видалення кліща місце укусу обов’язково обробіть йодом або спиртом та ретельно вимийте руки з милом.
Видаленого кліща слід помістити на шматок вологої марлі у флакон, пробірку, інший чистий скляний посуд, щільно закрити кришку.
За направленням лікувального закладу кліщі доставляються до лабораторії особливо небезпечних інфекцій Кіровоградської Держсанепідслужби для дослідження на наявність збудників особливо небезпечних інфекцій (в тому числі іксодового кліщового бореліозу та туляремії).
Проте за затвердженими методиками лабораторному дослідженню підлягають лише живі та непошкоджені кліщі.
Чи потрібне спостереження за станом здоров’я після видалення кліща?
Всім особам, на яких напав кліщ, рекомендується стежити за самопочуттям протягом як мінімум двох тижнів. У разі появи будь-яких ознак захворювання, таких як підвищення температури тіла, почервоніння та припухлість на шкірі в місці укусу, потрібно звертатись до лікаря-інфекціоніста.
Що робити, щоб не допустити укусу кліща?
Для прогулянок на природі одягайте головний убір і світлий одяг з довгими рукавами, який ретельно прилягає до тіла. Бажано під час прогулянки періодично оглядати себе на наявність кліщів. Місце для привалів на природі варто очистити від сухої трави та гілок.
Повернувшись додому, необхідно одразу змінити одяг та білизну, оглянути себе на наявність кліщів. Особливу увагу звернути на ділянки тіла, покриті волоссям. Можна використовувати для захисту від кліщів спеціальні эфективні засоби, наприклад, аерозолі (так звані репеленти), які відлякують кліщів. Їх потрібно купувати в аптечній мережі.
Бажаю всім уникнути нападу кліщів!
Ольга Чабан, завідувач відділення організації епідеміологічних досліджень, лікар-епідеміолог Олександрійського міжрайонного відділу лабораторних досліджень Державної установи «Кіровоградський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України»
Чоловіка, якого зафіксували на відео у момент вивезення сміття в […]
В Олександрійському пабліку https://t.me/hyevuy_alex опублікували відео, як чоловік та жінка […]
Вчора, 22 березня, в Олександрії біля танка сталася дорожньо-транспортна пригода. […]
Залишити коментар