Наркоманія: як розпізнати, запобігти і допомогти

22.08.2014 00:00:004 переглядаАвтор: admin
/qualityoflife/10457-narkomaniya-yak-rozpiznati-zapobigti-i-dopomogti

Коли мова йде про наркотики, то багато людей не хочуть про це чути, бо їх ця тема не обходить. Мовляв, проблема наркотичної залежності ніколи не торкнеться мене та моїх рідних. Насправді ж серед тих олександрійців, хто вживає наркотики, є не тільки люди із неблагополучних  сімей, а і з заможних родин. Спочатку ви можете навіть і не помітити, що ваша дитина-підліток, ваша дружина чи чоловік вживає наркотики, адже вони можуть бути не лише у вигляді ін’єкцій, а і у таблетках та сумішах для куріння. Наркотичні засоби сьогодні найрізноманітніші, а історія їх появи бере свій початок з давніх-давен.

Наркоманія у нашому місті активно розвивається, з’являються нові люди, які хочуть спробувати щось нове, те що, змінює настрій і відчуття. Та й по всій Україні наркоманія набуває майже епідемічного характеру. Чому ж збільшується кількість тих, хто споживає наркотики і тих, хто їх продає, знає лікар-нарколог комунального закладу «Олександрійський наркологічний диспансер» Лариса Турта.

Наркотик, як ліки

Наркотичні речовини відомі багато тисячоліть. Раніше вони застосовувались не в цілях задоволення, а у цілях лікування чи під час магічних ритуалів.

Ріст наркоманії спостерігався після Другої Світової війни. Це пов’язано з тим, що в роки війни солдатам для знеболення давали наркотичні засоби. Частина з цих солдатів після закінчення війни вживали ці наркотичні засоби і у них виникала залежність.

Наркоманія помолодшала

Сучасна наркоманія, за словами лікаря-нарколога Лариси Турти, відрізняється від попередніх років перш за все тим, що серед наркозалежних стало більше молоді і підлітків. «Десь приблизно з 12-13 років молоді люди починають пробувати наркотичні засоби, – розповідає Л. Турта. – Навіть були випадки у нашому закладі, коли дитина починала вживати наркотики з 10 років. Справа в тому, що ця дитина народилася від наркозалежної жінки і вже в утробі вживала наркотики. І у 10 років мама сама дала спробувати наркотики дитині». Підлітки з інтересом ставляться до усього нового, в тому числі і до наркотиків, які приносять задоволення і покращують настрій. А тим більше, коли тобі їх пропонують твої рідні чи друзі, ті люди, котрим ти довіряєш.

Залежних жінок стає більше

Друга особливість сучасної наркоманії  полягає в тому, що почастішали випадки розвитку наркотичної залежності у жінок. Вважається, що чоловіки більше схильні до випробувань чогось нового і екстремального, але і жінки теж пробують наркотики і стають залежними.

Від еліти до низів

Раніше наркотики вживали заможні люди під час вечірок й інших свят, за зачиненими дверима. Сьогодні наркозалежні – це люди, навпаки, з складними життєвими долями і переважно важким матеріальним становищем.

Також зараз наркозалежні вживають не один наркотик, а кілька наркотичних засобів, які чергують між собою, або змішують. Ще доповнюють наркотичну залежність алкогольною. І, таким чином, позбавитись від такої кількості залежностей вкрай важко.

Аптечна наркоманія

Наркоманія – це проблема, яка може торкнутися кожної родини. Адже залежним можна стати і від пігулок, придбаних в аптеці.

У міжнародній класифікації наркотичних хвороб немає такого поняття, як аптечна наркоманія, але у народі так говорять. Під аптечною наркоманією мають на увазі можливість придбання наркотичних засобів не з метою лікування, а з ціллю отримати психологічне задоволення. Це можуть бути таблетки чи краплі, які можна купити в аптеці. Їх можна вжити у великій кількості, або приготувати з них наркотичний засіб в домашніх умовах. Це препарати, які зазвичай використовуються, як снодійне, для знеболення чи зменшення кашльового рефлексу. Також з метою отримати наркотичне задоволення використовують навіть очні краплі. Причому такі ліки і краплі може придбати будь хто, адже це законно. І часто купують саме підлітки, вважаючи, що це нормально, адже вони купують ліки, тільки застосовують їх у інших цілях. Їм здається, що нічого страшного не трапиться, якщо час від часу вживати ті чи інші таблетки.

«У нас був такий випадок, коли 16-річний  хлопець купував в аптеці ліки, готував їх вдома і вживав як наркотичні засоби, – розповідає Л. Турта. – Це для нього було не дорого, не страшно, тим більше, що друг так само вживав протягом певного часу і з ним нічого поганого не трапилось. Батьки цього 16-тирічного юнака були на заробітках за кордоном. Через півроку вживання препаратів у хлопця з’явилися тяжкі неврологічні ознаки. І вже потім мама помітила, що з сином щось не те. На жаль, на сьогодні ця дитина інвалід першої групи. Наслідки вживання препаратів незворотні, вилікуватися і стати здоровою людиною, як до вживання таблеток, неможливо».

Часто молоді люди пробують наркотики за порадами друзів, або за їх прикладом. У підлітків зникає страх, адже його друг вживає наркотики, з ним усе нормально і у нього майже завжди хороший настрій. Зникає страх і молода людина готова спробувати наркотик, щоб відчути нові емоції чи отримати нові враження.

На денну дозу – 50-600 гривень

За словами Лариси Турти, нині наркоманія в Україні набула майже епідемічного масштабу. Чому ж так виходить, що збільшується кількість залежних? На це запитання лікар-нарколог відповідає так: «Справа в тому, що наркотичний бізнес не моральний і не етичний, але дуже прибутковий. Адже один споживач витрачає на дозу від 50 до 600 гривень на день. Якщо порахувати за місяць, то у середньому це десь 15 000 гривень».

Для тих, хто продає наркотики – це дуже прибуткова справа. А ті, хто став залежним, має кожен день шукати гроші на наркотики. На заробітну плату, якщо людина працює, треба купити їжу, одяг, заплатити за комунальні послуги, витрачати гроші на родину. Але, якщо людина має залежність, то усе це для неї другорядне, на першому місті – придбання дози. Тому, коли гроші закінчуються, наркозалежна людина краде їх у родичів та знайомих, чи виносить з дому усі ті речі, які можна продати.

Також у пошуках дози і через відсутність грошей на неї, наркоман приводить нових клієнтів і отримує свою дозу. За словами лікаря-нарколога, за рік наркозалежний може «підсадити» на наркотики до 10 людей. І це через те, щоб отримувати свою дозу безкоштовно.

Психологічна залежність

Коли фізичний потяг до наркотиків, який у народі називають «ломка», можна пережити, то психологічний потяг залишається на все життя. Тому часто серед пацієнтів, які подолали залежність, трапляються рецидиви і люди повертаються до вживання наркотиків.

З часом, як зізнаються самі наркозалежні, задоволення від вживання наркотиків зникає, але лишається звичка вживати їх систематично, аби просто покращити своє самопочуття.

Існує міф, що є важкі і легкі наркотики. Наприклад вважають, що вживання коноплі не викладає залежності. За словами лікаря-нарколога Лариси Турти,  немає значення, які наркотичні засоби і у якому вигляді вживає людина (у таблетках, через ін’єкції чи куріння), все одно формується залежність.

Що сказати батькам

Для того, аби дитина на захотіла пробувати наркотики, батькам необхідно розповісти усю правду про наркотичні засоби, про їх шкідливість і формування залежності. Адже дитина отримує про наркотики неправдиву і позитивну інформацію від друзів, однолітків та знайомих. Дитина має знати про ті жахливі наслідки, що спіткають кожну наркозалежну людину.

Також варто на власному прикладі показувати яке цікаве і різнобарвне життя без шкідливих звичок. Якщо дитині говорити про шкідливі звички, а ви самі при цьому курите чи при ній п’єте пиво чи інші алкогольні напої, то навряд чи ваші слова будуть для неї переконливішими за ваші дії. Це стосується і вживання наркотиків.

«В одній із шкіл я проводила лекцію про шкідливість вживання коноплі, – розповідає лікар-нарколог. – І після закінчення лекції діти ставили мені запитання. Це були учні 6-7 класів. І один із учнів був дуже здивований, що вживання коноплі – це шкідливо. Адже, за його словами, батьки його подруги раз на місяць дозволяють їй покурити разом з ними кальян з коноплею. Батьки дівчинки вважають, що це активує розумові здібності дитини. Тобто батьки показують своїм прикладом, як треба ставитись до наркотичних засобів». З цієї історії можна зробити висновок, що не всі батьки володіють достовірною інформацією про наркотики та їх вплив на організм людини.

Батьки мають змалечку готувати дитину до того, що у житті є невдачі і розчарування, але їх можна подолати і пережити. Тобто дитина має бути стійкою до проблем і стресів. Адже часто саме ті люди вживають наркотики, які знаходяться у депресії, вони не стійкі до стресів і не можуть самостійно вирішувати життєві проблеми.

Дитина має рости упевненою у собі, у своїй красі, у своєму розумі, своїй успішності. Вона має знати, що її люблять і цінують батьки та вона завжди може розраховувати на їх пораду чи допомогу.

Ознаки вживання наркотиків

Ознак, які можуть вказувати на те, що дитина цікавиться наркотиками чи вже спробувала їх, насправді багато. Слід спостерігати за поведінкою дитини, за її станом здоров’я, за зміною настрою.

Ви повинні знати з ким товаришує ваша дитина і чи є серед цих людей наркозалежні. Вас має насторожити, якщо дитина запізнюється додому і приходить невчасно. Якщо дитина приховує від вас своїх друзів, не говорить де вона проводить свій час, або обманює вас – це також має вас зацікавити.

Має насторожити  і те, що дитина вживає нові слова. Ті слова, якими користуються наркозалежні, аби позначити ту чи іншу річ. Справа в тому, що коли люди вживають наркотики, виникає деградація і вони забувають звичайні слова і тому, аби не згадувати слово, називають предмет чи дію іншими, більш простими словами. Якщо у вашої дитини з’явилися такі слова це не є 100 відсотковим підтвердженням, що вона вживає наркотики. Це лише свідчить про те, що тема наркотиків її цікавить, або вона спілкується з людьми, які активно вживають ці слова.

Зовнішній вигляд дитини може сказати вживає вона наркотики чи ні. Діти, які вживають наркотичні засоби, стають блідими. Також, коли дитина знаходиться у наркотичному сп’янінні, її видають зіниці. Вони  можуть бути або дуже звужені до розміру вушка голки, або, навпаки, бути дуже розширеними. На тілі можуть бути сліди від ін’єкцій.

Дитина може втратити інтерес до того, що раніше її цікавило. Це через те, що вживання наркотиків витісняє усе інше: і родинні стосунки, і хобі, і навчання, і плани на майбутнє, і спортивні чи інші досягнення.

Також варто спостерігати за настроєм дитини. Може бути як неадекватна веселість, надмірна активність, так і, навпаки, сонливість і поганий настрій. Також поведінка дитини може нагадувати п’яну людину, коли рухи погано контрольовані, швидкість мови змінена і настрій не такий, як завжди. Дитина ніби під дією алкоголю, але запаху спиртного від неї немає – це може бути не алкогольне, а наркотичне сп’яніння.

Зміни ритму сну дитини також мають вас насторожити. Якщо дитина раніше спала уночі нормально, а тепер вона спить вдень чи ввечері, а вночі не спить, або спить кілька годин і прокидається – це може свідчити про її неврологічні розлади, пов’язані із вживанням наркотиків.

Якщо у дитини змінився апетит – це також може бути ознакою вживання наркотичних засобів. Дитина може або перестати їсти, або їсти вдвічі чи втричі більше, аніж будь-коли. Люди, що вживають наркотики, дуже багато їдять солодкого та п’ють надмірну кількість води – це захисна реакція організму.

У наркозалежних людей з’являються борги, які важко пояснити, зникають з дому особисті речі, або речі рідних. Тому на такі випадки теж варто звернути увагу.

Якщо ви запідозрили, що дитина вживає наркотики, не варто кричати на неї чи відмовлятися від неї. Навпаки, підтримайте дитину, адже вона до кінця може не усвідомлювати небезпеку. Зверніться до лікаря. Адже тільки фахівець зможе визначити знаходиться дитина у залежності чи просто зловживає наркотичними засобами. І лікар розкаже, як правильно діяти і що зробити, аби припинити вживання наркотиків.

За консультацією з приводу наркотичної залежності можна звернутися до «Олександрійського наркологічного диспансеру». Адреса диспансеру: мікрорайон «Перемога», провулок Банний, 4. Телефон: 6-89-72.

Катерина Карпенко

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...
поділитисяподілитисяподілитисяподілитися

Залишити коментар

  Підписатися  
Повідомлення про
Народні новини
Олександрійська сім'я вивозила сміття у «топольки»
Олександрієць, який викинув сміття у «топольках» вибачився і отримав штраф (ВІДЕО)
23.05.2022311 переглядів

Чоловіка, якого зафіксували на відео у момент вивезення сміття в […]

Олександрійська сім'я вивозила сміття у «топольки»
Олександрійська сім’я вивозила сміття у «топольки» (ФОТО/ВІДЕО)
23.05.2022368 переглядів

В Олександрійському пабліку https://t.me/hyevuy_alex опублікували відео, як чоловік та жінка […]

В Олександрії біженці з Харкова потрапили у ДТП з «євробляхою»
В Олександрії біженці з Харкова потрапили у ДТП з «євробляхою» (ФОТО/ВІДЕО)
23.03.2022516 переглядів

Вчора, 22 березня, в Олександрії біля танка сталася дорожньо-транспортна пригода. […]

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: