Субсидії: все, що ви хотіли спитати, але не змогли
Останнього часу олександрійці почали шукати і не знаходити відповіді на актуальні та, здається, прості запитання щодо користування субсидією. Зокрема щодо переплат та виникнення чималих сум під час отримання субсидій, які комунальники зараховують як гроші, що абоненти мали б використовувати на власний розсуд. Різні пояснення різних служб спантеличили чимало людей. Чимало городян вирішили одразу заплатити гроші навіть за ті послуги, за які держава платить з бюджету. Для того, щоб розвіяти чутки та відділити правду від вигадок і навіть, на наш погляд, інсинуацій, ми звернулись до обласного управління соціального захисту, де отримали детальні роз’яснення фахівців на питання, які хвилюють тисячі олександрійців. Відповіді фахівців публікуємо до вашої уваги і сподіваємось на продовження діалогу з читачами та управлінням соціального захисту.
– Чи потрібно сплачувати обов’язковий платіж в разі того, що постачальник комунальних послуг встановив факт переплати за послуги з постачання газу, води, електроенергії, плати за обслуговування будинку та прибудинкових територій, після отримання абонентом субсидії на комунальні послуги?
Згідно з пунктом 15 «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (зі змінами та доповненнями) (далі – «Положення»), громадяни, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, зобов’язані щомісячно сплачувати свою обов’язкову частку витрат на оплату цих послуг. Разом з тим, сума субсидії, яку структурними підрозділами з питань соціального захисту населення було переказано на рахунки виконавців/виробників житлово-комунальних послуг для оплати їх вартості в розмірі соціальних нормативів і яка не використана домогосподарством внаслідок економії споживання послуг, зараховується виконавцем/виробником, як оплата послуг, у тому числі обов’язкової частки платежу домогосподарства, на наступні розрахункові періоди.
– Чи дійсно, як запевняють у деяких управліннях соцзахисту, що нараховані переплати є так би мовити віртуальними грішми, які держава може за своїм бажанням забрати і тоді отримувач субсидії стане багатотисячним боржником комунальникам?
Відповідно до пункту 15 «Положення», громадянам, які проживають у приватних будинках, квартирах чи кімнатах, субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг надається шляхом перерахування коштів на рахунок підприємств, що надають комунальні послуги. Тобто, субсидія є безповоротною і будь-яке стягнення коштів субсидії з рахунків громадян в житлово-комунальних організаціях діючим «Положенням» не передбачено.
– Якщо потрібно здійснювати платіж на абонентський рахунок до витрачання всіх нарахованих переплат, то в якому розмірі: 1 гривня, якась інша сума, взагалі нічого не сплачувати?
Як зазначалось раніше, сума субсидії, перерахованої на рахунки житлово-комунальних організацій і не використана громадянами внаслідок економії споживання послуг, зараховується виконавцем/виробником як оплата послуг, у тому числі обов’язкової частки платежу домогосподарства, на наступні розрахункові періоди. Питання розміру сплати за комунальні послуги в період використання переплати субсидії належить до компетенції організацій-надавачів житлово-комунальних послуг.
– Після отримання та завершення використання «літньої» субсидії необхідно робити перерахунок до «зимньої» (опалювальний період) субсидії. Чи достатньо зробити перерахунок один раз на рік під час отримання документів про надання субсидії, чи достатнього одного разу?
Пунктом 14 «Положення» передбачено, що субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на 12 місяців з місяця звернення за її призначенням і розраховується: на опалювальний сезон – з 1 жовтня по 30 квітня; на неопалювальний сезон – з 1 травня по 30 вересня.
Після закінчення терміну отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період (12 місяців, календарний рік) для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді.
– Чи існує різниця, як пояснювали у міському управлінні соціального захисту, щодо власної переплати абонента та переплати по субсидії, тобто чи існує різниця щодо переплати абонента по платі за газ, воду чи електроенергію, яку він здійснив особисто власними грошима на свій рахунок і переплатою, яку здійснила держава через нарахування субсидії?
Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг надається органами соціального захисту населення шляхом перерахування коштів на рахунки підприємств, що надають комунальні послуги. Подальше питання щодо коштів, які зараховані на рахунки громадян в житлово-комунальних організаціях, належить до компетенції зазначених організацій.
– Якщо громадянин звернувся за отриманням субсидії пізніше, наприклад, у вересні, то чи отримає він субсидію за попередні місяці поточного року і чи в повному розмірі?
Пунктом 14 «Положення» передбачено, що субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на 12 місяців з місяця звернення за її призначенням.
У разі звернення із заявою про призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг протягом двох місяців з початку опалювального (неопалювального) сезону, субсидія призначається з початку такого сезону.
Якщо громадяни перебувають у складних життєвих обставинах і не змогли своєчасно звернутися за призначенням субсидії, на підставі рішень районних, районних у м. Києві і м. Севастополі держадміністрацій та виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад або утворених ними комісій та актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства, субсидія може призначатися з дня виникнення права, але не більше ніж за шість місяців до звернення за призначенням субсидії.
У разі підвищення тарифів і цін на житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, субсидії призначаються протягом трьох місяців з дати їх підвищення.
– В разі того, що отримувач субсидії не використав в межах норми певну комунальну послугу (обсяги газу, води, електроенергії), чи вплине це на розмір отримуваної громадянином субсидії? Чи з’явиться підстава у зменшенні розміру коштів, які сплачує держава за надані комунальні послуги у вигляді субсидії?
Відповідно до пункту 4 «Положення» субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами з урахуванням пільг, які надаються відповідно до законодавства, і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов’язкового відсотка платежу.
Сума субсидії, перерахованої на рахунки житлово-комунальних організацій і не використана громадянами внаслідок економії споживання послуг, зараховується виконавцем/виробником, як оплата послуг, у тому числі обов’язкової частки платежу домогосподарства, на наступні розрахункові періоди.
Проведення перерахунку розміру субсидії з урахуванням фактичного споживання житлово-комунальних послуг діючим Положенням не передбачено.
– Якщо після отримання субсидії один з членів сім’ї виїхав на інше місце проживання або навпаки – був зареєстрований у цьому приміщенні, де проживає отримувач субсидії, про що зроблено відповідні відмітки у документах, чи може це вплинути на розмір субсидії і чи потрібно надавати про такі обставини інформацію управлінню соціального захисту населення?
Пунктом 7 «Положення» передбачено, що субсидія розраховується, виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу.
Кількість зазначених осіб визначається на початок місяця, в якому надійшло звернення за призначенням субсидії, а у разі повторного призначення субсидії на наступний період – на початок місяця, з якого призначається субсидія.
Відповідно до пункту 14 «Положення», громадянин, якому призначено субсидію, зобов’язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендарі – про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього «Положення», шляхом подання відповідних документів.
Аналогічно, у випадку, коли субсидія призначалась з урахуванням лише фактично проживаючих, із числа зареєстрованих осіб, отримувач субсидії зобов’язаний інформувати орган соціального захисту населення про повернення особи, яка зареєстрована, але не проживала у житловому приміщенні на час призначення субсидії.
Якщо у вас є запитання щодо отримання та використання субсидій – пишіть свої запитання до нашої редакції за адресою: 28008, м. Олександрія, вул. Луначарського, 10, чи направляйте їх на електронну адресу: [email protected] з поміткою «запитання про субсидії».
Чоловіка, якого зафіксували на відео у момент вивезення сміття в […]
В Олександрійському пабліку https://t.me/hyevuy_alex опублікували відео, як чоловік та жінка […]
Вчора, 22 березня, в Олександрії біля танка сталася дорожньо-транспортна пригода. […]
Залишити коментар