Як голосувати на виборах? 10 запитань виборців

21.10.2015 00:00:002 переглядаАвтор: admin
/articles/10558-yak-golosuvati-na-viborakhi-10-zapitan-viborciv

Напередодні виборів багато наших читачів звертається із запитаннями щодо того, як саме будуть відбуватись вибори до міської ради цього разу. Відповіді на десять найпоширеніших запитань журналістам нашого видання дали фахові юристи та люди, що мають чималий досвід участі у виборчих кампаніях.

1. Якщо мені подобається певний кандидат, як мені за нього проголосувати?

В якому б окрузі ви не проживали і на якій би дільниці не голосували, ви зможете підтримати свого кандидата, якщо ви проголосуєте за партію, що його висунула. Для цього треба лише поставити позначку плюс чи галочку у бюлетені навпроти назви партії. Нагадаємо, що у виборчому бюлетені буде спочатку вказано номер партії у бюлетені, потім буде квадратик для голосування, потім назва партії, потім прізвище першого кандидата у списку від цієї партії, а потім?—??прізвище конкретного кандидата, що балотується по конкретному округу, якщо, звісно, партія висувала свого представника, адже не на всіх округах міста партійні осередки партій висунули своїх кандидатів. Слід зазначити, що голос за іншого кандидата на іншому окрузі, але з однієї і тієї ж партії, автоматично додасть плюсів і кандидату, який вам сподобався. Адже це у підсумку збільшить кількість голосів за партію, а значить збільшить шанси вашого кандидата потрапити до міської ради і стати депутатом.

2. Я не розумію як мені голосувати?—??за партію чи за кандидата?

Коли ви ставите власну позначку у бюлетені, ви голосуєте і за кандидата, і за партію, що його висунула, одразу. Цей виборчий закон не розділяє партію, кандидата та керівника партійної організації. Вони вказані у бюлетені і ваш голос за партію, кандидата чи керівника парторганізації, зазвичай зазначеного першим у списку, буде голосом за всіх одночасно.

3. Чи можу я проголосувати проти всіх?

Ні, не зможете. У бюлетені не передбачено такої відповідної графи. До речі, у декількох останніх виборчих кампаніях так це вже відбувалось. Якщо ви проголосуєте одразу за декілька партій, щось допишете своє у бюлетень, покреслите чи перекреслите його, то ви ніяким чином не вплинете на результати голосування. Ви фактично дарма отримаєте бюлетень. Пояснення просте?—??такий бюлетень до підрахунку голосів не включать, а таким чином у встановленні результатів і розподілі відсотків партій він участі не візьме. Тобто ваше фактичне неголосування завершиться тим, що ваш голос так само, як і голоси тих, хто взагалі не прийде на вибори, пропорційно розподілиться між тими, за кого проголосували.

4. Якщо мій кандидат переміг на окрузі, то чи стане він депутатом?

Новий виборчий закон не передбачає автоматичного отримання депутатського мандату кандидатом в разі отримання ним найбільшої кількості голосів виборців на окрузі. Для проходження кандидатів в Олександрійську міську раду потрібно мати хоча б 5% голосів виборців за партію по усьому багатомандатному виборчому округу, тобто по всьому місту Олександрії. Це так званий виборчий бар’єр. Якщо кандидат отримає більшість голосів на своєму окрузі, проте партія, що його висунула, не отримає тих самих п’яти відсотків по усьому місту (багатомандатному виборчому округу), тоді кандидат не стане депутатом.

Справедливо це чи ні? Питання не таке вже й однозначне. Однак так виписаний новий закон про місцеві вибори. Адже ми маємо суто партійну систему виборів із закріпленням конкретних кандидатів по округам. Тому теоретично ваші інтереси, в разі не проходження в депутати вашого кандидата, все ж буде представляти інший кандидат, який стане депутатом, від тієї ж партії, що отримав на виборах більшу в абсолютному визначенні кількість голосів олександрійців. Таким чином мандати довіри отримають не тільки ті кандидати, хто має вищий рейтинг у будинку, на вулиці, в кварталі, але й в усьому місті. У цьому певна справедливість все ж є, хоча чимало експертів висловлює пропозиції удосконалити систему виборів, в тому числі і щодо згаданого питання.

5. Чи важливо скільки проголосує людей в окрузі за кандидата?

Так, це важливо, як для самого кандидата, так і для партії, що його висунула. Партія отримає більший відсоток і таким чином зможе привести в міську раду більшу кількість своїх депутатів. Кандидату це потрібно тому, що чим більше він отримає голосів, тим більше у нього буде внутрішньопартійний рейтинг і відповідно шансів отримати депутатський значок. Процедура отримання депутатського мандата така. Підраховують голоси виборців і визначають відсотки голосів за конкретні партії. Визначають партії, що подолали 5% бар’єр підтримки виборців по всьому місту і встановлюють їх квоту?—??кількість депутатських мандатів вказаної партії у міській раді. Партії, що не подолали 5% бар’єр, квоти не отримують і участі в розподілі депутатських місць не беруть. Голоси ж виборців, що проголосували за кандидатів від цих партій, пропорційно перерозподіляються між тими партіями, що подолали 5% бар’єр. От після цього стає важливим, скільки голосів отримав конкретний кандидат на окрузі. Чим більше за нього віддали голосів, тим вище він у рейтинговому списку партії. Тобто рівень довіри виборців до кандидата прямо пропорційний його місцю у партійному списку і можливостям представляти громаду у новій міській раді.

6. Мені запропонували за гроші винести виборчий бюлетень. Бюлетень?—??це ж моя власність, я за нього розписувався. І мені користь, і кандидату мабуть буде добре.

Така дія, як винесення за межі виборчої дільниці бюлетеню для голосування, так само, як і пропозиція це зробити, можуть закінчитись кримінальною відповідальністю. Для тих, хто не знає статтю 160 Кримінального кодексу України, пропонуємо переглянути її. З тексту статті стає зрозумілим?—??якщо вас упіймають на певних протиправних діях з бюлетенями, вам світить судимість та покарання у вигляді або чималого штрафу, або виправних робіт, або навіть обмеження волі на строк до 2 років.

Навіть якщо ви за невеликі або великі гроші погодитесь просто не прийти голосувати, це теж може вважатись злочином. Винагородження не обов’язково може бути передано вам особисто, але й через посередника. Кримінально-карним злочином може бути і відмова від участі в голосуванні, і голосування на виборчій дільниці більше одного разу, і голосування за окремого кандидата на виборах або відмова від такого голосування, і передання виборчого бюлетеня іншій особі, незалежно від фактичного волевиявлення особи та результатів голосування. Звісно, за певних конкретних обставин.

До речі, тим, хто пропонує вам таке зробити, покарання ще більш суворе?—??обмеження волі на строк до трьох років або позбавлення волі на той самий строк з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років.

Фото, відео, селфі з бюлетенем, спроби показати комусь, як ви проголосували, можуть теж закінчитись карним переслідуванням. Це вже стаття 159 КК України?—??порушення таємниці голосування. За це?—??або штраф, або виправні роботи, або обмеження волі на строк до трьох років.

До речі, Олександрії не за чутками відомі сумні приклади протиправних маніпуляцій під час виборів та притягнення до кримінальної відповідальності мешканців. Так на президентських виборах 2004–2005 років у таких незаконних неподобствах правоохоронцями була викрита ціла група олександрійців, серед яких були поважні люди?—??вчителі та персонал школи селища Димитрового. Головним же фігурантом цієї гучної кримінальної справи була Людмила Давиденко, нинішній перший заступник Олександрійського міського голови, що на той час обіймала посаду секретаря Олександрійської міської ради, на яку прийшла з посади директорки якраз Димитрівської школи.

7. Скільки у мене буде бюлетенів?

Якщо ми говоримо про виборця з міста Олександрії, а не сіл і селищ, що підпорядковуються місту, то три. Перший?—??бюлетень для голосування за кандидата на посаду міського голови, у цьому бюлетені буде чотири кандидати. Другий?—??за кандидата в депутати міської ради. У цьому бюлетені будуть вказані партії, очільники парторганізацій та кандидати. Якщо партія не висуває в цьому окрузі кандидата, то буде тільки назва партії та керівник організації.

Третій бюлетень?—??для голосування за кандидата в депутати Кіровоградської обласної ради. Там теж будуть вказані назви партій, керівники обласних організацій та кандидати по округу.

Щодо сіл і селищ, то до трьох бюлетенів додадуться ще два бюлетені: для голосування за кандидата на посаду сільського або селищного голови та за кандидата в депутати сільської або селищної ради.

Слід зазначити, що проголосувати на цих виборах за свого кандидата від округу громадяни зможуть виключно за місцем проживання і тільки при наявності паспорта.

Є досить цікава статистика. Місцеві організації партій на цих виборах дуже по-різному взяли участь у висуванні своїх кандидатів. Партія «Блок Петра Порошенка «Солідарність», партія Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина», партія «Опозиційний блок», партія «Сила людей», Радикальна партія Олега Ляшка висунули максимальну кількість кандидатів?—??37, з яких 36?—??кандидати по всім округам в місті та один кандидат?—??закріплений у списку.

Трохи менше зареєстровано кандидатів від партії «Наш край»?—??32. Ще менше?—??від «Самопомочі»?—??24. Більше ніж вдвічі менше від «Свободи»?—??16. Тільки 11 кандидатів у партії «Відродження». І лише 4?—??у «Українського об’єднання патріотів?—??УКРОП».

8. Яка буде зарплата у депутата, якого оберуть цього разу?

Робота депутата Олександрійської міської ради, так само як і депутатів рад всіх інших рівнів, крім Верховної Ради України, ніяк не оплачується. Ця робота вважається громадською діяльністю, яка не є постійною, адже депутати, не отримуючи заробітну плату, працюють як і раніше за своїм місцем роботи, як і до обрання депутатом. З іншого боку, депутат не мусить, як депутат парламенту, працювати над законами, постійно брати участь у засіданнях, писати власні висновки і готувати тексти документів. Тому ця робота є і залишиться добровільною, неоплачуваною, проте дієвою для ухвалення якихось рішень у масштабах міста.

9. Нові міські депутати і мер можуть змінити тарифи на воду, газ, електроенергію, додати пенсію і збільшити зарплати?

Є питання, які відносяться до компетенції міських депутатів, так само, як і міського голови. Тобто ті питання, які має право і повноваження регулювати орган місцевого самоврядування?—??міська рада на чолі з мером.

Всі згадані питання не відносяться до повноважень міських депутатів, так само як і багато інших питань, на яких іноді намагаються спекулювати окремі політики. Взагалі ніяким чином депутати і мер не вирішують питання розміру тарифів на газ чи електрику, виплат пенсій і зарплат, крім зарплат працівників комунальних закладів чи підприємств, що підпорядковуються міській раді, хоча і тут є певні межі, встановлені законом.

Міська рада крім рішень щодо організації роботи міської ради, також має право встановлювати місцеві податки і збори відповідно до Податкового кодексу України, прийняття рішень щодо надання пільг по місцевих податках і зборах, а також земельному податку.

Депутати можуть приймати рішення щодо відчуження (продажу) комунального майна, передачі його в оренду, визначення доцільності, порядку та умов приватизації об’єктів комунальної власності, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади.

Реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється тільки за рішенням місцевої ради.

Міська рада затверджує правила з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність. Всього у міської ради на сьогодні 56 виключних повноважень. Але ні про пенсії, ні про тарифи там немає ні слова.

10. Як обиратимуть Олександрійського міського голову?

Зміни в законодавстві майже не торкнулись процедури обрання міських голів у містах з такою кількістю виборців, як в Олександрії. Таким чином, як і раніше голосування за мера буде в один тур, а перемогу здобуде той, хто отримає просту більшість голосів, тобто хоча б на один голос більше, ніж у інших конкурентів.

Таким чином для отримання результату варто визначатись одразу, за кого ви бажаєте голосувати, бо іншого варіанту у виборців не буде. Посада міського голови та депутатів міської ради сьогодні є вкрай важливою, тому що саме ці представники народу будуть управляти процесом створення нової громади, яка повинна бути створена максимум за найближчі 1,5–2 роки. І саме від цієї влади буде залежати те, скільки коштів отримає громада, наскільки вдало вдасться сконфігурувати територіальну громаду, щоб ввійти у реформовану систему управління державою без державних адміністрацій.

У найближчу неділю місцеві вибори. У своїх публікаціях ми намагались донести читачам необхідність обміркувати та зробити виважений вибір. Ми поділимоись власним аналізом кандидатів. Звісно, він не претендує на істину, бо в цю швидкоплинну кампанію зробити його глибоко просто не було часу. Наостанок пропонуємо читачам заключну частину аналізу кандидатів до Олександрійської міської ради, частина з яких вже скоро стане депутатами.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...
поділитисяподілитисяподілитисяподілитися

Залишити коментар

  Підписатися  
Повідомлення про
Народні новини
Олександрійська сім'я вивозила сміття у «топольки»
Олександрієць, який викинув сміття у «топольках» вибачився і отримав штраф (ВІДЕО)
23.05.2022311 переглядів

Чоловіка, якого зафіксували на відео у момент вивезення сміття в […]

Олександрійська сім'я вивозила сміття у «топольки»
Олександрійська сім’я вивозила сміття у «топольки» (ФОТО/ВІДЕО)
23.05.2022368 переглядів

В Олександрійському пабліку https://t.me/hyevuy_alex опублікували відео, як чоловік та жінка […]

В Олександрії біженці з Харкова потрапили у ДТП з «євробляхою»
В Олександрії біженці з Харкова потрапили у ДТП з «євробляхою» (ФОТО/ВІДЕО)
23.03.2022517 переглядів

Вчора, 22 березня, в Олександрії біля танка сталася дорожньо-транспортна пригода. […]

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: