Травма ока: перша допомога та лікування
У весняно-літній сезон зростає небезпека травм, в тому числі і очних. Око – чутливий орган і наслідки травми можуть бути непередбачувані. До 90% травм ока поверхневі, не проникаючі, але і вони можуть тягнути за собою тривалий відновлювальний період і навіть зниження гостроти зору. Решта травм тяжкі і левову частку серед них займають опіки. У 50%, якщо очі отримали важку травму чи опік, людина, на жаль, втрачає зір, настає сліпота. Як уберегтись від цього та як надати першу допомогу – у нашій статті.
Що ж може стати причиною травми та які вони можуть бути? Травми є дитячі та дорослі? Серед травм у дорослих переважають побутові, виробничі, у сільському господарстві, військові. Серед дитячих переважають побутові, ігрові та спортивні.
Око настільки ніжний орган, що може травмуватись найменшими предметами, такими як травинка чи комаха. Потрібно бути дуже уважним виконуючи будь-які роботи чи займаючись спортом. До найбільш травматичних для ока видів спорту належить бокс. У тих, хто ним займається, часто діагностують відшарування сітківки чи забійну травму органа зору. Також небезпечними є бойові мистецтва такі як карате чи тайський бокс. У інших видах бойових мистецтв травми бувають рідше і в основному наносяться ліктем.
В ігрових видах спорту першість по очному травматизму належить командним іграм з м’ячем. Особливо тоді, коли використовується висока кінетична енергія, як у тенісі, водному поло та деяких інших.
Діти часто травмуються, граючись олівцем або ручкою. Навіть звичайним пальцем чи нігтем можна нанести серйозну травму. Виконуючи будь-яку дію, варто пам’ятати про можливість травматизму. Хочеться привести приклади з життя, щоб звернути вашу увагу на те, якою трагічною може бути необачність.
Чоловік віком 60 років, сільський мешканець, спалював у грубці сміття, серед якого була ампула з медичним препаратом. Вкинувши непотріб в грубку він нахилився перед відчиненими дверцятами. Під дією високої температури ампулу розірвало на дрібні шматочки. Одним з таких крихітних уламків скла розміром 1 на 1 міліметр йому травмувало око. Виникло проникаюче поранення ока з внутрішньоочним чужорідним тілом, у даному випадку склом. Такий маленький уламок, пройшовши через рогівку, повністю зруйнував кришталик та розрізав сітківку, викликавши кровотечу всередині ока. Внаслідок довготривалого лікування та кількох операцій вдалося зберегти невисокий зір, за допомогою якого чоловік може орієнтуватись та обслуговувати себе, адже інше око він втратив ще в молодості теж внаслідок необачності.
Частою причиною травми ока є робота з металом без захисних окулярів. Такі пацієнти, наприклад, ремонтують автомобіль чи рубають дрова і маленький уламок металу або деревини можуть потрапити в око і в самому кращому випадку застряти в поверхневих частинах ока. Не варто самостійно намагатись витягнути чи вимити такий уламок. Ймовірність успіху надто низька, а ймовірність непрофесійними діями проштовхнути уламок далі – досить висока.
Хочу наголосити на тому, що якісно надати самостійну допомогу під час травм ока неможливо. Око надто мале та вразливе. Максимум, що вам потрібно зробити – це не нашкодити. Будь-які маніпуляції, намагання самостійно видалити чужорідне тіло, що заважає, навряд чи принесуть користь, радше шкоду. Також рекомендую не закапувати самостійно краплі в разі отримання травми ока. У випадку проникаючого поранення це протипоказано так само як і промивання великою кількістю води. Не користуйтесь ватою та ватними тампонами, щоб протерти око, оскільки волокна вати залишаються на кон’юнктиві та підлягають додатковому видаленню. Не тисніть на око. Якщо оточуючі тканини повіки та обличчя не пошкоджено, то максимум, що ви можете зробити – це чистою хустинкою або тканиною прикрити око без натискання на нього. Якщо період, протягом якого ви дістанетесь до лікаря, нетривалий, можна накласти не тугу пов’язку з фіксацією на шкірі лоба, скули чи щоки.
Частою причиною звернень є чужорідні тіла рогівки під час роботи з металом. Такі пацієнти можуть звертатись досить пізно, оскільки чим глибше чужорідне тіло застрягає в товщі рогівки, тим менше воно попервах турбує. Часто при зверненні через кілька днів після травми навколо нього вже утворюється іржа. В такому випадку треба видаляти не лише чужорідне тіло, але і чистити тканини, які вкрилися іржею. При глибокому ураженні, в цих місцях можуть утворюватись помутніння, які потім знижують гостроту зору.
Якщо під час роботи на виробництві чи у приватному господарстві ви зіштовхнулися з пошкодженням ока, раджу звернутися до лікаря. Це допоможе вам уникнути тяжких наслідків для здоров’я та великих трат у зв’язку з можливими ускладненнями.
В наступному випуску ми продовжимо розповідь про ще один вид важких травм, а саме про опіки.
Світлана Анохіна, кандидат медичних наук,
керівник діагностичного центру «Офтальмологія –Новомед»
Чоловіка, якого зафіксували на відео у момент вивезення сміття в […]
В Олександрійському пабліку https://t.me/hyevuy_alex опублікували відео, як чоловік та жінка […]
Вчора, 22 березня, в Олександрії біля танка сталася дорожньо-транспортна пригода. […]
Залишити коментар