Якiсть життя

на попередню сторiнку

Мігрені: головний біль, який не тільки заважає жити, але й несе небезпеку

Мігрені: головний біль, який не тільки заважає жити, але й несе небезпеку

Головний біль – це важлива соціальна проблема. На сьогоднішній час виділяють 45 захворювань, які супроводжуються головним болем. У 1988 році міжнародна спільнота прийняла класифікацію головного болю, що включає тринадцять основних типів головного болю.

1.Мігрень

2. Головний біль напруги.

3. Кластерний головний біль та хронічна пароксизмальна гемікранія (головний біль)

4. Різні форми головного болю, не пов’язані з ураженням мозку.

5. Головний біль, пов’язаний з травмою.

6. Головний біль, пов’язаний з судинними ураженнями.

7. Головний біль, пов’язаний з несудинними внутрішньочерепними розладами.

8. Головний біль, пов’язаний зі вживанням певних речовин або відмовою від їх прийому.

9. Головний біль, пов’язаний з інфекціями.

10. Головний біль, пов’язаний з метаболічними порушеннями.

11. Головний біль або лицевий біль, пов’язаний з патологією черепа, очей, шиї, носа, пазух, рота або інших лицевих або черепних структур.

12. Краніальні невралгії, невропатії.

13. Некласифікований головний біль.

Головний біль відмічається у 90% населення. Головний біль може бути, як основне захворювання так і в наслідок травм, інфекцій, пухлин і т.д. Більшість головного болю є загрозливими станами для життя та потребують постійного спостереження та лікування у лікаря.Сьогодні мова про мігрень. Що ж це за такий головний біль, що приносить дискомфорт? І наскільки він є небезпечним?

Характеризується такий головний біль – мігрень - як хронічний, що повторюється періодично від 4 до 72 годин та супроводжується нудотою, блювотою, світлобоязливістю, звукобоязливістю (фонофобія).

Тривалість мігрені - від 8 до 15 днів на місяць із ураженням своєю дією половини голови. Частіше хворіють жінки - 18% та 6% - чоловіки. Може передаватись спадково та не має зв’язку з іншими захворюваннями.

Як ми бачимо суттєво різниці немає, крім наявності аури та того, як відбувається процес протікання. Для обох видів мігрені характерне протікання нападу з нудотою, підсилення при пересуванні та потреба перебувати в тиші, в приміщенні, де немає світла (світло дратує).

Згідно з наказом Міністерства охорони здоров’я України № 487, при цьому захворюванні повинні бути проведені обстеження, а саме: загальний аналіз крові, вимірювання артеріального тиску, пульсу, температури тіла, загальний аналіз сечі, електроенцефалограмма, реовазографія, ультразвукова доплерографія судин голови та шиї, МРТ або КТ головного мозку, консультація окуліста та терапевта.

Що треба для лікування і як його проводити?

Лікування мігрені складається з двох аспектів - лікування мігренозного нападу та профілактичної терапії у міжнападний період. З метою купірування мігренозного приступу використовують неспецифічне лікування (анальгетики, нестероїдні протизапальні препарати, комбіновані препарати) та специфічне лікування (селективні агоністи 5HT - рецепторів, препарати ерготамінового ряду).

Профілактичне лікування мігрені проводиться за допомогою бета-адреноблокаторів, трициклічних антидепресантів, нестероїдних протизапальних препаратів, препаратів серотонінового ряду, антиепілептичних засобів.

Немедикаментозні методи лікування – фізіотерапевтичні процедури, гірудотерапія, рефлексотерапія, психотерапевтичні засоби.

Тож, як бачимо, провести діагностику між такою кількістю видів головного болю самостійно не просто. Не зволікайте зі зверненням до лікаря для покращення свого стану.

Як відрізнити мігрень від головного болю перенапруження?

Ознаки

Класична мігрень

Головний біль перенапруження

Характер болю

Пульсуючий

Стискуючий, рідко пульсуючий

Симптоми, якими супроводжується

Нудота, блювота, фотофобія

Депресія, тривога

Тривалість

Кілька годин

Від 30 хвилин до 1 години

Частота

Декілька на рік

Щоденно або кілька разів на день

Провокуючі фактори

Окремі продукти (вино, шоколад. сир, копченості)

Менстуальний цикл

Конфліктні ситуації в школі чи на роботі

Існує мігрень з аурою та без аури. Яка між ними різниця?

Мігрень без аури

 

Мігрень з аурою

від 4 до 72 годин

Тривалість нападу

Від 4 до 72 годин

Відсутня

Тривалість аури

Від 5 хвилин до 1 години

відсутня

Наявність аури

Мигаючи лампочки в очах

Зигзагоподібні лінії

Заніміння одної половини обличчя

Слабкість, що минає, у кінцівках (дуже рідко)

Половина обличчя

Локалізація

Половина обличчя

Середня або інтенсивна

Інтенсивність болю

Середня або інтенсивна


Лікар-невропатолог Юлія Данилюк

Окремі спогади про періодичний головний біль, який нагадує прояви мігрені, з’явились більше 5000 тисяч років тому. У давньовавилонській літературі також знайдені описи нападів головного болю, який порівнювали зі спалахом блискавки. Вперше головний біль, який супроводжувався блювотою та погіршенням самопочуття, були описані в папірусах Еберса, як «хвороба половини голови». В книзі «Цжичуан» 581 року до нашої ери було вказано, що китайські лікарі намагались лікувати симптоми методом голкорефлексотерапії та припалювання. Геродот писав, що у Древньому Єгипті серед жреців були такі спеціалісти, що займались лікуванням тільки головного болю. Гіппократ в своїй праці «Афоризми» описав різні види головного болю та перший виділив їх як окреме захворювання та вперше описав симптоми мігрені. Історики медицини давно звернули увагу, що від нападів мігрені дуже часто страждали великі люди минулого. З історичних діячів на односторонні головні болі скаржилися видатні полководці Юлій Цезар, Олександр Македонський, Наполеон, Петро I, а також Єлизавета II. З письменників, компанію Булгакову складали такі люди як Мопассан, Гоголь, Чехов, Толстой, Достоєвський, Кафка, Шарлота Бронте і Вірджинія Вульф. Від мігрені страждали і мало не всі великі композитори: Бетховен, Вагнер, Шопен, Чайковський та багато інших. До речі, не завжди хвороба заважала творчості: кілька років тому голландські неврологи висловили припущення, що особлива творча манера Пікассо була пов’язана з тим, що великий художник страждав від сильних мігреней, які і викликали спотворення його сприйняття простору.


0    702     09.08.2019


Коментарі (0)

Для додавання коментарів необхідно авторизуватися!