Якiсть життя

на попередню сторiнку

Підступні віруси: поради лікарів, як захистити себе від небезпечних захворювань. Частина 2

Підступні віруси: поради лікарів, як захистити себе від небезпечних захворювань. Частина 2

(закінчення, початок тут)

Інтерв’ю з Валентиною Алєксєєвою, педіатром Олександрійської районної лікарні.

- Наскільки ми знаємо, грип теж може бути страшний своїми ускладненнями?

- Дійсно, грип для дітей - це дуже небезпечне захворювання, саме ускладненнями. Вірус грипу може призвести до тяжких пневмоній, які вилікувати дуже складно. Також він може бути причиною таких ускладнень, як енцефаліт, менінгіт, при яких вражаються тканини практично всіх органів систем і людина може  загинути від дихальної чи серцевої недостатності. Тобто вірус грипу для маленьких дітей особливо небезпечний, оскільки у дітей, на відмінну від дорослих, не така імунна відповідь на ураження грипом, і вони переносять це важче. Для дітей характерна і дуже висока лихоманка - від 39 до 40 градусів. 


- Ми знаємо, що у будь-якій хворобі головне вчасно лікувати. Наскільки зараз серед населення актуальною є проблема самолікування? Як часто батьки вважають, що вони все знають, а коли вже звертаються до фахівців, то виявляється, що хвороба вже на запущеній стадії? Розкажіть, наскільки важливо відмовитися від самолікування і вчасно приходити до лікарні?

- Є такий крилатий вислів: «Хворобу краще попередити, ніж лікувати», тобто попередити або вчасно виявити захворювання дійсно набагато краще. На жаль, люди приходять в аптеки (я сама була цьому свідком) і говорять: «Дайте мені, будь ласка, щось від кашлю». І їм дають. Найчастіше головним у виборі препарату від кашлю для людини є його ціна. Людина може дозволити собі купити дорожче чи дешевше, але ми розуміємо, що кашель буває різний. Він буває вологий або сухий, буває нападами, буває рідкий, частий або лише ранковий. І у механізмі виникнення кашлю задіяні багато факторів. Це може бути і слиз, що зібрався в дихальних шляхах, може бути спазм дихальних шляхів, може бути набряк слизових оболонок дихальних шляхів. При кашлюку може бути просто ураження відповідної дільниці головного мозку, яка відповідає за кашльовий рефлекс. У залежності від того, що саме уражено,  відповідно призначається і препарат від кашлю. Тому дуже б хотілося, щоб батьки зверталися до свого лікаря і користувалися тільки його порадами, а не йшли в аптеку і купували антибіотики. Адже віруси антибіотиками не лікуються, і тому, на жаль, коли ми безпідставно даємо дітям такі ліки, ми самі викохуємо монстрів. Річ у тім, що коли ми даємо антибіотики, мікроби, на які ми намагаємося вплинути, також дуже хитрі, і самі призвичаюються до цих препаратів, і потім антибіотик в іншому випадку вже не допоможе людині. Зазвичай на прийомі я запитую у батьків, які ліки вони давали дитині. Трапляється, що мені відповідають, наприклад, що давали Ампіцилін, щоб збити температуру. Але Ампіцилін - це антибіотик і температуру він не збиває! Тобто, безконтрольне призначення ліків може призвести до того, що дитина не зможе видужати так, як нам цього хотілося б. І потім говоритимемо про те, що  дитина часто хворіє. 

- Яка зараз ситуація в Олександрійському районі? Чи багато роблять щеплень, і чи взагалі це потрібно робити? Ви, як лікар, поясніть батькам, наскільки важливо робити щеплення.

- Мені дуже подобається фраза, коли говорять: «Чи всіх дітей потрібно щеплювати?». І відповідь: «Ні, тільки тих, яких ви любите». У розвинених країнах дуже добре йде соціальна реклама вакцинації. Люди, які перехворіли на поліомієліт і прикуті до інвалідного візка, їздять із прикріпленою табличкою «Це поліомієліт». Вакцинація призвана для того, щоб  люди не хворіли. Є таке поняття - колективний імунітет. Якщо 95 відсотків населення має захист, тобто ці люди вакциновані від певного захворювання, то навіть ті 5 відсотків, які не вакциновані з різних причин, не будуть хворіти. Але, якщо серед населення щеплені менше 95 відсотків, гарантувати те, що не будуть хворіти ті, що щеплені, ми не можемо, тому що у захворювання є можливість циркулювати серед населення. Щеплені люди теж можуть захворіти, але захворювання протікатиме в дуже легкій формі і воно не дасть ніяких ускладнень.

- Ну а щодо кору, щодо грипу - яка зараз ситуація?

- На жаль, показники захворюваності на кір дійсно ще великі, але відносно нашого району я можу сказати, що у нас у цьому році на кір захворів один дорослий мешканець, який  не був щеплений. Серед дітей маємо дуже високі показники щеплення. Зараз у нас вакцинація проводиться з урахуванням новітніх технологій і маленьким дітям до 3-х років проводиться щеплення у стегно, а не як раніше у сідниці, а дітям старшого віку щеплення робиться у дельтоподібний м’яз руки.

- Які основні щеплення треба зробити дитині, щоб вона потім або не захворіла, якщо виникне якась епідемія, або якщо раптом і захворіла, то перенесла це набагато легше?

- У нашій країні прийнятий календар щеплень, і в ньому передбачені відповідні захворювання, проти яких ми робимо щеплення. По-перше, дитині на третю добу життя робиться щеплення проти туберкульозу. Раніше це щеплення проводили у 7 та 14 років, потім це все відмінилося, залишилося лише щеплення у пологовому відділенні. Чому? Тому що  щеплення не може повністю захистити людину від туберкульозу, але захищає від його важкого перебігу. Ще передбачена вакцинація проти гепатиту В. Перше щеплення проводиться у перший день життя. Діти, знайшовши використаний шприц у пісочниці, більш вірогідніше можуть заразитися на гепатит В, ніж на вірус ВІЛ-інфекції. Вірус ВІЛ-інфекції може заразити людину у тому випадку, якщо на шприці залишалася ще свіжа кров. Вірус ВІЛ не стільки в навколишньому середовищі, а от вірус гепатиту В зберігається дуже довго і вірогідність зараження ним, якщо дитина в піску гралася і випадково вкололася, дуже велика. Тому від гепатиту В захистити дитину, я вважаю, потрібно. Якщо людина матиме три щеплення проти гепатиту В, їй це захворювання вже буде не страшне. 

Наступна вакцинація - це кашлюк, дифтерія, правець. Для дітей раннього віку кашлюк дуже небезпечний. Він дуже важко протікає, особливо у дітей раннього віку, оскільки малеча може просто задихнутися. Для кашлюка характерні напади кашлю, особливо вночі, дитина може кашляти дуже довгий термін і це для неї дуже небезпечно. Наступне - дифтерія. Зараз в Україні є випадки дифтерії. Вона, як і раніше, залишається актуальним захворюванням, від якого люди помирають. 

Поліомієліт, я вже про нього згадувала, це не тільки інвалідизація, це параліч, це смерть. Також це захворювання, яке ми можемо попередити, і не тільки саме захворювання, а й його ускладнення. 

- Звичайно, хотілося б, щоб  дорослі і діти не хворіли, і щоб був міцний імунітет. Як покращити свій імунітет, зміцнити його? Які ви можете дати найпростіші, але потрібні поради людям, щоб бути здоровими?

- Ці поради універсальні для всіх. Це, по-перше, свіже повітря, це активність дітей, щоб вони не сиділи зі смартфонами, а гуляли на вулиці, це походи на природу. Також важливе дотримання елементарних правил гігієни, наприклад, миття рук - прийшов додому, вмився, помив руки, також треба мити руки перед їжею. Практично це і є найголовніше. Щодо іншого, кожна дитина і кожна доросла людина - індивідуальні, і для кожного його лікар зможе підібрати те, що потрібно саме йому.

Віктор Голобородько,

Ірина Гайдук

0    285     12.04.2019


Коментарі (0)

Для додавання коментарів необхідно авторизуватися!