Якiсть життя

на попередню сторiнку

Застуди у дітей - як правильно лікувати

Застуди у дітей - як правильно лікувати

Не існує такої дитини, яка б ніколи не хворіла на застуду, але способи боротьби з нею у всіх батьків дуже різняться. Одні за перших ознак застуди у своїх діток біжать до аптеки за набором ліків, інші віддають перевагу «бабусиним» методам. Щоб підтвердити або спростувати найпоширеніші твердження та розібратися з тим, як же таки правильно лікувати застуди у діток, нам допомогла  олександрійський лікар-педіатр Тетяна Солонько.

Лікування застуди антибіотиками

Антибіотики і застуда - це речі взагалі несумісні, тому що антибіотик це засіб, який діє безпосередньо на бактерії. 80-90 % всіх дитячих захворювань викликані вірусами, тому антибіотик і віруси - поняття абсолютно несумісні. Деякі мами вважають, що якщо вони з перших днів застуди дадуть антибіотик своїй дитинці, їй одразу полегшає. Ні, це неправда. Таким чином перенавантажується і так ослаблений застудою дитячий організм, ми перешкоджаємо його боротьбі з вірусами. Також мами можуть неправильно підібрати антибіотик і дитина просто отримає непотрібний препарат і ще більше погіршить самопочуття. До мене неодноразово приходили батьки, які лікували дітей антибіотиками, неправильними антибіотиками і в неправильних дозах, після чого дитині ставало гірше. Потім доводилося призначати інший антибіотик і виходило, що за час однієї застуди дитина отримувала два курси антибіотиків через те, що мама підійшла неправильно до лікування і призначала ліки сама. Тому дуже прошу - не займатися самолікуванням! Якщо бачите, що дитині недобре, бачите, що не справляєтесь - ідіть до лікаря.

До антибіотиків є безпосередні показання. Якщо наприклад на 5-7 день звичайної вірусної інфекції дитині стало гірше, у неї знову почалася лихоманка, вона стає млявою, лежить, спить, відмовляється від їжі і пиття, тоді вже треба мамі звернути увагу і повести дитину до лікаря. Спеціаліст огляне дитину на наявність бактеріальних ускладнень - саме бактеріальних ускладнень, тому що деякі віруси мають хвилеподібний перебіг, і не завжди на 5-7 день теж варто призначати лікування. Якщо після огляду лікар не побачить ніяких бактеріальних ускладнень у вигляді отитів, бронхітів, пневмоній, гнійних ангін, то навіть на 5-7 день під наглядом лікаря ми можемо обійтися без антибіотикотерапії. Але все ж таки тільки лікар повинен або призначити, або не призначити антибіотики, а не мама самостійно чи за допомогою аптекаря в аптеці.

Щоб вилікувати застуду у дитини, не потрібна купа медикаментів

Зараз модно лікувати звичайні вірусні інфекції противірусними засобами, які не мають ніякої доказової ефективності, тому що за принципами доказової медицини (а ми спираємося на принцип доказової медицини, коли лікуємо наших дітей) так звані противірусні засоби абсолютно не мають ніякої ефективності.

Також мами люблять призначати своїм дітям різні сиропи від кашлю і так звані препарати для підвищення імунітету. Запам’ятайте раз і назавжди - ці препарати не працюють, а лише б’ють по вашому гаманцю! Дітки у 90 % випадків видужують самостійно без допомоги будь-яких засобів і ускладнень не виникає, якщо мама правильно підходить до лікування застуди.

Якщо це звичайні застуди, звичайні вірусні захворювання, то не обов’язково дитину вести в перші дні до лікарні. 

Є дуже прості принципи при тому, коли дитина хвора. Перше - це температурний режим. В оселі має бути не більше 20 градусів. Друге - це зволоження. Коли мама постійно робить вологе прибирання, тим самим прибираючи пил, вона допомагає дитині нормально дихати. Третій момент - це тепле пиття. Пити, пити і ще раз пити! Згадуємо своє дитинство, коли мама чи бабуся давали нам велику кількість чаю і лише збивали температуру жарознижуючими  засобами і не давали нам більше ніяких ліків. Сучасні діти нічим не відрізняються від нас у дитинстві. Вони так само швидко видужують, якщо дотримуватися основних моментів - гарно провітрювати приміщення, робити вологе прибирання, активно поїти дитину і застуда, як правило, повинна пройти протягом 5-7 днів самостійно без ніяких ліків. 

Що стосується температури, то її потрібно збивати лише тоді, коли вона перевищує 38 градусів. Винятком є лише серйозні захворювання, які потребують збиття температури (існують такі діагнози, при яких не можна допускати температуру більше ніж 37,5 градусів). Якщо таких діагнозів немає, у дитинки немає хронічних захворювань, то до 38-38,5 градусів температуру ми не чіпаємо, при цьому виробляються імунні клітиночки, які борються із застудою. Адже коли ми збиваємо температуру, ми тим самим перешкоджаємо фізіологічній боротьбі організму з вірусами і бактеріями. Ще раз наголошую -  до 38 градусів температуру у дітей чіпати непотрібно!

Батьків повинна насторожити одна єдина ситуація - грип. Грип - це таке захворювання, яке починається раптово, піднімається температура до 39 - можливо навіть до 40 градусів, немає слизових виділень з носу, дитина лежить, вона слабка, її турбує сильний головний біль, біль у м’язах, от тоді вам, як батькам, треба звернути особливу увагу і обов’язково показати дитину лікарю.

Часті застуди у дошкільнят - норма чи привід для хвилювання?

Діти, які часто хворіють застудами - це така окрема у педіатра робота, тому що все залежить від того, яка це дитинка і якого вона віку. Якщо, наприклад, дитинці менше  2-х років і до садочка вона ще не ходить, не спілкується активно з однолітками, але при цьому починає часто хворіти застудами, потрібно звернутися до лікаря однозначно, тому що це може бути свідченням якихось серйозних захворювань імунної системи. Якщо це дитинка трирічного віку, яка вже пішла у дитячий садочок і простуди почалися після тісного контакту з однолітками, тоді це пояснювана ситуація. Поки малеча сиділа вдома, вона спілкувалася тільки зі своїми батьками, близьким колом родичів та друзів і не зустрічалася з такою великою кількістю вірусів і бактерій. Коли ж дитинка з ними зустрічається в соціумі, тоді й починаються часті застуди. Для дітей дошкільного віку, які ходять у садочок (особливо перший рік), 8-10 разів на рік хворіти простудними захворюваннями - це норма. Тобто, дитинка може хворіти щомісяця. Але потрібно звернути увагу на те, як вона хворіє. Якщо вона хворіє 5-7 днів, одужує без великої кількості допоміжних ліків і в неї не виникає тяжких ускладнень у вигляді гнійних захворювань, тоді маму можна заспокоїти, адже з імунною системою дитини все в порядку. А от коли вже дитинка хворіє тяжко, довго (понад 10 днів), коли через раз у неї виникають бактеріальні ускладнення, бронхіти, ангіни, гнійні отити, тоді вже потрібно звернутися до лікаря. Він повинен назначити певні дообстеження і розібратися - чи потрібні якісь додаткові втручання в її імунну систему, чи ні. Якщо ж все нормально і дитинка одужує без ускладнень, хвилюватися не варто - для її здоров’я це не матиме ніяких наслідків. Навпаки, у шкільному і навіть дорослому віці вона вже не буде так часто хворіти, тому що садочкові віруси, садочкові захворювання - це ті самі щеплення для нашої імунної системи для подальшого дорослого життя. Чим частіше ми хворіємо в дитинстві (неускладнено), тим рідше ми хворіємо у дорослому житті. 

Як правило, для дітей тяжкі перші два роки у садочку, але на другий рік уже може бути трішки легше, а от перший - це дійсно кожного місяця можуть бути застуди. Головне, що потрібно запам’ятати батькам, це те, що є гострий період - перші три дні захворювання, а на 4-6 день, як правило, дитинці вже стає краще. Тому не треба тримати її протягом місяця вдома. Бо дуже часто батьки, коли дитина перехворіла, вирішують ще місяць не вести її в садочок, поки остаточно не зміцніє. Такого робити не варто, тому що зміцнюватися ви не будете, оскільки будете контактувати з новими вірусами і будете знову хворіти. Зняли гострий період, дитинка не хвора, в неї немає температури - йдемо далі в садочок, зустрічаємося з новими вірусами. Сидіти вдома місяцями, думаючи, що таким чином кріпне дитячий  імунітет - не варто. Потрібно ходити у соціум, щоб імунітет постійно працював, постійно був у навантаженні, тоді буде менше ускладнень, але ж  при цьому ми повинні вихворіти протягом 5-7 днів.

Нежить у малечі - ходити чи не ходити у садочок?

Коли дітки ходять у дитячий садочок і контактують з вірусами, батьки можуть навіть і не знати, що дитина хвора і вже є носієм вірусу і заразною для оточуючих. Дитинка стає заразною в перші дні застуди. Вона зіштовхнулася з вірусом, заразилася, вірус є в її організмі і вона вже в першу добу виділяє цей вірус у навколишнє середовище, але в неї поки що немає ніякої клініки. Коли настає період активної клінічної фази, коли ідуть сопельки, у дитинки сльозотеча, кашель, температура, ми залишаємося вдома, не контактуємо з дітьми, не розносимо вірус у навколишнє середовище. Це насправді гострий і заразний період: коли лихоманить і пару днів після лихоманки, оскільки у цей час дитинка може заразити іншу малечу. Якщо пройшло не менше тижня, дитина вже 2-3 дні не лихоманить, але є якісь залишкові явища у вигляді слизових виділень з носа, незначного сухого чи вологого покашлювання внаслідок того, що сопельки затікають, дитинка не є заразною. Вона може відвідувати дитячий садок, тому що в неї неактивна фаза виділення вірусу. Але тут потрібно дивитися, наскільки це комфортно мамі та самій дитині. Якщо в дитинки закладений ніс, а в садочку жарко і ніхто не буде промивати чи закапувати носик, то чи варто вести її в дитячий заклад у цей період? Це двояке запитання. Якщо ви побачите, що дитинка почуває себе нормально, вона активно грається, бігає і нічого її не турбує - ходити в садочок можна. Тож якщо немає з ким залишити дитину, то з залишковими явищами - залишковим кашлем чи слизовими виділеннями з носа - ходити в садочок можна, бо вона є не заразною для навколишнього середовища та інших діток.

Як зміцнити дитячий імунітет

Усім мамам хочеться зміцнити своїм дітям імунітет, а от чи потрібно йому це зміцнення? Ще раз повторююсь, якщо дитина хворіє протягом 5-7 днів і видужує без допоміжних ліків і без гнійних ускладнень, навіть якщо й 10 разів на рік, то з її імунітетом все гаразд. Він працює та відмінно справляється зі своїми завданнями і зміцнювати його непотрібно! 

Потрібно завжди пам’ятати про те, що харчування дитини повинно бути раціональним. Діти повинні вживати велику кількість рідини - води, напоїв, але не купованих соків. Це можуть бути компоти, морси, дитячі або трав’яні чаї. Друге - це велика кількість овочів та фруктів, тому що клітковина, мікроелементи, які містяться в них, необхідні дитячому організму. Взагалі овочі та фрукти у раціоні дитини повинні складати не менше 60-70 відсотків усього харчування. Дитині обов’язково треба їсти рибу та м’ясо, молочні продукти - останні мають міститися в раціоні дитини щодня. Тож якщо сім’я правильно харчується і батьки не дають дітям великої кількості вуглеводів, цукерок, печива і булочок, малеча розвиватиметься нормально і імунітет у неї буде в порядку».

Кращий спосіб запобігання застудам - загартовування

Дуже важливою є тема загартовування, оскільки це ключовий момент до здоров’я дитини. Якщо дитина сидить у теплій хаті (я маю на увазі температуру 25-30 градусів), якщо ходить вдома у теплих колготках і махрових носках та не відчуває ступнею холодного полу, то це ні в якому разі не буде загартовуванням. Це стосується як здорового, так і хворого періоду.

Дуже важливо підійти комплексно до теми загартовування. Потрібно постійно ходити на прогулянки. Дуже часто мами одягають шарфик і закривають ротик і носик діткам і вони в зимовий період взагалі не дихають нормальним свіжим повітрям, яким дихаємо ми, а дихають лише підігрітим повітрям. Але ж ми собі не закриваємо рот чи ніс на вулиці і з нами нічого не трапляється. Так само і з маленькою дитиною нічого не трапиться.

У приміщенні, де живе дитинка, слід дотримуватися температурного режиму - температура має бути не більше 20 градусів, тому що коли ми дихаємо свіжим прохолодним повітрям, наші дихальні шляхи загартовуються. 

Інший момент - вдома ходити босими і ще раз босими. Якою б холодною не була у вас підлога, але дитина повинна ходити босою, тому що босоніж у дитинки стимулюється мільйон рецепторів, які є на ступні. Це дуже корисно, тому починаємо з 5 хвилин. Дитинка 5 хвилин походила - одягнули носочки. На наступний день - 10 хвилин, і так ми доводимо до того, що дитинка постійно ходить босоніж вдома. 

Інша ситуація - ми купаємося, приймаємо теплий душ, гарячу ванну і закінчуємо купання трішки прохолоднішою водою. Це можуть бути ручки, ніжки, це може бути тотальне обливання, але з тотального обливання я б не рекомендувала починати, а от обливати ручки й ніжки на 1-2 градуси прохолоднішою водою, ніж та, в які ви купаєтесь, дуже корисно. Але це повинно бути регулярно, щодня. Потім доходьте до того, що після купання облийте дитину трохи прохолоднішою водою, потім насухо витріть, вдягніть теплу піжаму і нічого з дитинкою не трапиться. 

Ще є така рекомендація. Морозиво, холодні напої з холодильника ніколи не грійте дітям. Можна почати потроху, наприклад, з одного ковточка. Це може бути молоко, сік, йогурт, але все це постійно повинно бути з холодильника. Ковточок зробили - наступну чашечку підігріли, на наступний день дали трішки більшу кількість, і так доводити до того, що дитина повинна відкривати сама холодильник, брати звідти напої і вживати їх охолодженими. Це теж місцеве загартування дихальних шляхів. Потім при контакті з холодним повітрям чи  з якимись холодними предметами у дитини не буде наступного дня ангіни.

Ще такий момент - прогулянки. Прогулянки у будь-яку пору року, в будь-який час і в будь-яку погоду мінімум 2 години на день. Дитина повинна дихати свіжим, прохолодним повітрям, повинна бачити калюжі, сніг, брати в руки сніжки, тому що зараз мами займаються гіперопікою. Вони трусяться над своїми дітьми і малеча не може ні взяти в руки сніг, ні впасти в той сніг, ні походити босоніж по калюжах. Усе це заборонено нашим сучасним дітям, тому згадуйте себе в дитинстві, згадуйте санки, на яких ми каталися протягом цілого дня. Теперішні ж діти такого не бачать, не відчувають, тому трішки треба їх відпускати від себе, адже гіперопіка батьків робить свою недобру справу з дитячим імунітетом.

Юлія Пастух

0    200     15.03.2019


Коментарі (0)

Для додавання коментарів необхідно авторизуватися!