Якiсть життя

на попередню сторiнку

Інсульт: що це за хвороба, які її симптоми і чому варто турбуватись про здоров’я

Інсульт: що це за хвороба, які її симптоми і чому варто турбуватись про здоров’я

Всесвітній день боротьби з інсультом засновано у 2006 році Всесвітньою організацією інсульту (WSO) За даними ВООЗ, щорічно від інсульту у світі гине 6,7 мільйонів. Ця недуга за кількістю смертей поступається лише ішемічній хворобі серця. Причому, інсульт «молодшає» з кожним роком і лікарі все частіше фіксують його не тільки у літніх людей, але й у молоді в 25-річному віці. Більше того на 25% зросла кількість людей, які перенесли інсульт у віці від 20 до 64 років. Якщо така ж тенденція збережеться і надалі, то згідно з прогнозами, розповсюдженість, інвалідність та смертність від інсульту до 2030 року зросте більше, ніж у 2 рази.

В Україні, згідно з офіційною статистикою, цереброваскулярні захворювання посідають друге - третє місце серед причин смерті (приблизно 14% від усіх померлих). Щороку фіксується 100–120 тис. інсультів. Понад третина із них — у людей працездатного віку. 30-40 % хворих на інсульт помирають впродовж перших 30 днів, до 50 % — впродовж 1 року від початку захворювання, 20-40% хворих, що вижили, стають залежними від сторонньої допомоги (12,5 % первинної інвалідності). Лише приблизно 10% пацієнтів, які отримали інсульт, повертається до повноцінного життя.

Що таке інсульт та його різновиди?

Інсульт перекладається українською як «мозковий удар». Це - раптове порушення мозкового кровотоку, яке виникає в наслідок спазму, закупорки, розриву однієї із судин, що призводить до крововиливу в головний мозок або інфаркту головного мозку.

Інколи симптоми можуть тривати короткочасно та проходити протягом доби. Цей стан називається транзиторною ішемічною атакою та представляє собою перші тривожні симптоми, що вказують на проблеми порушення кровопостачання мозку. Якщо симптоми зберігаються більш ніж 24 години, то лікарі говорять про інсульт.

Інсульти поділяються на ішемічні та геморагічні. Геморагічні в свою чергу поділяються на , внутрішньомозковий та субарахноїдальний крововиливи.


Ішемічний інсульт або інфаркт розвивається при закупорці судин тромбом, емболом чи недостатнім приливом крові через звужені судини, внаслідок спазму або атеросклерозу. Трапляються навіть на фоні значних втрат крові - кровотечах, падінні або підвищенні артеріального тиску, погіршенні роботи серця.

Геморагічний інсульт (крововилив у мозок) - крововилив у речовину головного мозку, який виникає внаслідок розриву артерій при гіпертонічній хворобі.

Субарахноїдальний крововилив - кровотеча, яка виникла у субрахноїдальному просторі між оболонками головного мозку.

Фактори ризику

Відомі фактори ризику інсульту серед яких

- вік;

- артеріальна гіпертензія;

- цукровий діабет;

- куріння;

- підвищений рівень холестерину;

- спадковий фактор;

- зловживання алкоголем;

- прийом протизаплідних засобів;

- захворювання серця та порушення його роботи;

- надмірна вага;

- стреси;

- зниження фізичної активності;

Які симптоми інсульту?

Частіше всього інсульт проявляє себе через наступні симптоми:

- втрата свідомості;

- порушення мови;

- асиметрія обличчя;

- відсутність рухів або їх обмеження в кінцівках або кінцівці;

- головний біль;

- блювота та нудота, які пов`язані з підвищенням артеріального тиску;

- швидке погіршення зору.

Якщо ви спостерігаєте у людини наведені вище симптоми, то потрібно попросити виконати чотири простих завдання:

1. Посміхнутись.

2. Підняти обидві руки.

3. Сказати, якусь фразу.

4. Висунути язик.

При виникненні проблем із виконанням одного з цих завдань потрібно НЕГАЙНО ВИКЛИКАТИ КАРЕТУ ШВИДКОЇ ДОПОМОГИ! Чим швидше буде проведена госпіталізація хворого до лікарні – тим більша вірогідність покращення стану та зменшення ризику інвалідності та смерті. Якщо людину доставили протягом 3-6 годин, то наслідки можуть бути мінімальні. Це термін, який грає вирішальну роль в ступені ураження клітин головного мозку. Чим пізніше звернення – тим гірший прогноз!

Перша допомога при інсульті, яка рятує життя хворого

До приїзду карети швидкої допомоги потрібно:

• переконатись, що хворий дихає та при необхідності звільнити дихальні шляхи;

• відкрити вікно, розстібнути комірець, звільнити тіло від тугого поясу та одягу;

• підняти голову приблизно на 30 градусів над поверхнею ліжка за допомогою подушки;

• за можливості зміряти артеріальний тиск та повідомити його по приїзду карети швидкої допомоги;

• повідомити лікаря точний час погіршення стану;

• не давати хворому пити та їсти.

Як піклуватись про здоров’я, щоб уникнути інсульту

Щоб знизити ризик розвитку інсульту рекомендується вести здоровий спосіб життя, займатись фізичними вправами, дотримуватись дієти з обмеженням солі, жирної їжі, не зловживати алкоголем, відмовитись від паління цигарок, уникати психоемоційних стресів, контролювати цифри артеріального тиску, вживати більше овочів та фруктів.

Не забувайте, що краще вберегти себе від страшної хвороби та її наслідків – чим бути залежним від оточуючих та не мати можливості отримувати задоволення від життя.

Юлія Данилюк,

лікар-невропатолог

Олександрійської Центральної

районної лікарні

0    710     26.10.2017


Коментарі (0)

Для додавання коментарів необхідно авторизуватися!