Якiсть життя

на попередню сторiнку

Алкогольний гепатит

Алкогольний гепатит

Проблема алкогольного ураження печінки не втрачає своєї актуальності. За останніми даними, на пострадянському просторі середньорічне споживання етанолу становить 15,7л на душу населення. Алкоголь є основною причиною ураження печінки, до того ж дуже відчутний його внесок у ґенез загальної захворюваності та смертності.

Алкогольна хвороба печінки включає цілий спектр патологій – від жирового гепатозу до цирозу. Своєчасна діагностика алкогольної хвороби печінки украй важлива у клінічній практиці, оскільки рання абстиненція (відмова від вживання алкоголю) може істотно сповільнити прогресування фіброзу і розвиток тяжких ускладнень, а в деяких випадках і сприяти одужанню. У багатьох випадках пацієнти або применшують, або зовсім заперечують вживання алкоголю, спрямовуючи «слідство» на хибний шлях. А іноді самі лікарі, співчуваючи хворому, під час формування діагнозу термін «алкогольний» заміняють на «харчовий» або «криптогенний», вводячи в оману колег.

Алкогольне ураження має три стадії форми, що послідовно змінюють одна одну.

1. Стеатоз (жировий гепатоз) – тією чи іншою мірою наявний у 90% пацієнтів, які зловживають алкоголем і споживають етанолу більше, ніж 60г на добу. Перебігає він зазвичай безсимптомно, тому виявити його вдається лише під час ультразвукового дослідження.

2. Алкогольний гепатит – стадія накопичення цитокінів, ушкодження мембран гепатоцитів унаслідок тривалого вживання алкоголю. Морфологічно ця стадія характеризується запальною інфільтрацією, дистрофією гепатоцитів, наявністю алкогольного гіаліну, колагенозом, рідше наявністю некрозів.

3. Цироз печінки – розвивається у 20 – 40% хворих за тривалого (більше 10 років) вживання «небезпечних» доз алкоголю (у перерахунку на етанол: 60 – 80г на добу для чоловіків і 20г на добу для жінок).

На  чутливість до гепатотоксичної дії етанолу впливає низка чинників, і алкогольна хвороба печінки розвивається не у всіх осіб, які «хронічно зловживають».

Фактори ризику виникнення алкогольної хвороби печінки:

- високі дози етанолу;

- генетична схильність;

- жіноча стать;

- застосування препаратів, які метаболізуються в печінці;

- вірусні гепатити;

- дефіцит маси тіла або ожиріння.

Характерною особливістю алкогольних уражень печінки є висока дозозалежність. Дослідження останніх років показали, що ризик розвитку алкогольної хвороби печінки істотно зростає в разі вживання більше ніж 30г етанолу на добу. Абсолютно гепатотоксичними вважаються дози понад 120 -160 г на добу.

Різні народи відрізняються ступенем елімінації алкоголю щонайменше втричі. Це пояснюється генетичним поліморфізмом ферментних систем. Доведено, що жінки вдвічі чутливіші до токсичної дії алкоголю, у них частіше розвивається цироз печінки.

Слід пам’ятати, що для осіб, які зловживають алкоголем, багато лікарських препаратів стають гепатотоксичними, зокрема, парацетамол, ацетилсаліцилова кислота, протитуберкульозні, антиретровірусні, протипухлинні і психотропні засоби тощо. При цьому ризик ураження печінки підвищується у кілька разів. 

До об’єктивних критеріїв зловживання алкоголем належать так звані алкогольні стигми: розширення судин обличчя і носа, ін’єкція склер, гіпертрофія привушних залоз, атрофія м’язів плечового пояса, яскраві телеангіектазії, гінекомастія, атрофія яєчок.

Лікувальна тактика при алкогольному гепатиті залежить, передусім, від ступеня тяжкості захворювання.

Раціональні підходи до лікування алкогольного гепатиту:

1. Відмова від алкоголю.

2. Нормалізація харчування.

3. Короткий курс кортикостероїдів.

4. Пентоксифілін за неможливості прийому кортикостероїдів.

5. Прийом гепатопротекторів.

6. Лікування ускладнень алкогольного гепатиту (портальної гіпертензії, печінкової енцефалопатії, інфекційних уражень).

Для вирішення проблеми алкогольного ураження печінки важлива своєчасна діагностика «зловживання алкоголем» і хронічної алкогольної інтоксикації. Самі пацієнти часом не усвідомлюють , що вживають алкоголь у субтоксичних і токсичних дозах, заперечуючи зв’язок із ним симптомів «нездужання». При цьому показано, що 33% осіб , які звертаються у поліклініки, зловживають алкоголем. Важливо пам’ятати, що до стадії цирозу алкогольна хвороба печінки у багатьох випадках зворотна, звичайно, за умови абсолютної абстиненції.

Міський нарколог О. М. Котляр

Фото - leopolis.news

0    438     05.10.2017


Коментарі (0)

Для додавання коментарів необхідно авторизуватися!