Якiсть життя

на попередню сторiнку

Питна вода: яку краще вживати та що радять експерти для того, щоб вберегти здоров’я

Питна вода: яку краще вживати та що радять експерти для того, щоб вберегти здоров’я

Кожен громадян знає, що питна вода має бути безпечною для здоров’я, адже без води людина не може прожити жодного дня. Часто виникають питання, яку воду краще пити – з колодязів або з централізованих мереж. Дослідження показали, що склад води з колодязів не відповідає вимогам та є  небезпечним для здоров’я людини.

Згідно чинного законодавства, контроль за показниками безпечності та якості питної води покладений на суб’єкт господарювання, який надає послугу з водопостачання. Зараз на планові перевірки води накладено мораторій, тому дослідження питної води проводяться вибірково - у разі ускладнень епідемічної ситуації або за зверненнями громадян.

За інформацією, яку надала завідувач Олександрійського міськміжрайонного відділу ДУ «Кіровоградський ОЛЦ МОЗ України» Марина Первак, за 8 місяців 2017 року із централізованих мереж міста відібрано та досліджено 54 проби питної води на органолептичні, санітарно-гігієнічні показники (відхилень від нормативів не виявлено) та 70 проб на мікробіологічні показники, з яких 1 проба не відповідала вимогам.

Також відібрано та досліджено 26 проб питної води із децентралізованих джерел водопостачання (громадських колодязів міста, смт. Пантаївки, с. Марто-Іванівки та Звенигородки). Результати  досліджень такі: 8 проб води не відповідали вимогам стандартів по мікробіологічних показниках (виявлені коліформні бактерії) та 17 проб не відповідали вимогам по санітарно-гігієнічним показникам, а саме по вмісту нітратів.

Вміст нітратів у деяких випадках перевищував нормативне значення в 10-12 разів.

Вживання води питної, яка містить понаднормову кількість нітратів, у окремих випадках може призвести до захворювання, яке називається водно-нітратна метгемоглобінемія, в результаті чого, в організмі людини порушується транспортування кисню кров’ю. Розвивається кисневе голодування тканин (гіпоксія).

Групи підвищеного ризику становлять діти до 3-х років, а особливо немовлята, віком до 1 року. Це пов’язано із недосконалістю ферментних систем організму дитини, біохімічних процесів, що відбуваються в ньому. Також чутливі люди похилого віку, хворі на анемію, люди з хворобами серцево-судинної системи, вагітні.

Симптоми хвороби у дітей проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, рук і на стопах, тому цю хворобу ще називають «блакитний синдром немовлят». У дітей, вражених цією хворобою, може бути блювання, пронос, збільшення слиноутворення. Гостре нітратне отруєння у немовлят у 8-10% випадків закінчується смертю.

Оскільки на сьогодні практично не існує ефективних методів видалення нітратів із води в умовах децентралізованого водопостачання, рекомендовано батькам, які мають немовлят та дітей до 3-х років, для приготування їжі та питних цілей використовувати фасовану, бутильовану столову воду.

Для попередження негативного впливу нітратів на здоров’я необхідно:

- не вживати питну воду із колодязів і свердловин, в яких вміст нітратів перевищує нормативні показники. Для приготування їжі та питних потреб дітей до 3-х років використовувати чисту від нітратів питну воду, а саме: фасовану/бутильовану столову воду;

- вживати аскорбінову кислоту, ретинол (вітамін А, альфа-токоферол), вітамін Є, які здатні послабити негативний вплив нітратів на людський організм;

- дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів;

- територію поблизу колодязя (свердловини) утримувати в чистоті та організовувати відведення поверхневого стоку;

- відповідно до санітарних вимог, колодязі не менше 1 разу на рік необхідно чистити, а саме: відкачувати воду, чистити стінки металевими щітками від нальоту, а дно від осаду та зайвих речей, які могли потрапити випадково до криниці, з подальшою дезінфекцією. Після чого воду необхідно знову відкачати та користуватися колодязем уже після наступного заповнення;

- з обережністю застосовувати в сільському господарстві та приватному секторі мінеральні чи органічні добрива.

Сім’ям, в яких є маленькі діти та використовується вода з власних колодязів чи свердловин, рекомендується лабораторно дослідити питну воду. Воду можна дослідити не тільки на вміст нітратів, а також на вміст хвороботворних мікроорганізмів та за фізико-хімічними показниками. Зробити це можна в лабораторії, розташованій в м. Олександрія по вул. Софіївській, 41; тел.: 90222 - колишній заклад санепідстанції).

Фото - aurasvit.com

0    500     28.09.2017


Коментарі (0)

Для додавання коментарів необхідно авторизуватися!