Компенсація за затримку виплати зарплати

24.03.2017 00:00:000 переглядівАвтор: admin
/qualityoflife/10690-kompensaciya-za-zatrimku-viplati-zarplati

Роботодавець зобов’язаний своєчасно та в повному обсязі виплачувати зарплату працівникам. Але найчастіше керівництво забуває, що це вимога трудового законодавства забезпечується зобов’язанням виплатити працівникові компенсацію втрати частини заробітної плати у зв’язку з несвоєчасною її виплатою. Коли і в яких розмірах слід виплачувати компенсацію?

 Згідно ст. 115 КЗпПУ та ст. 24 Закону України «Про оплату праці» роботодавець зобов’язаний виплачувати заробітну плату працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором (або нормативним актом роботодавця, погодженим з профспілкою), не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Ці вимоги стосуються всіх роботодавців — як юридичних осіб, так і фізичних осіб — підприємців.

Порушення встановлених термінів виплати заробітної плати працівникам більше ніж за один місяць, виплата їх не в повному обсязі карається фінансовими санкціями у відповідності зі ст. 265 КЗпПУ у вигляді штрафу у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (на даний момент 01.05.2016 року 4350 грн.).

Крім того, в разі порушення термінів виплати зарплати посадові особи несуть адміністративну відповідальність згідно ст.41 КПАП: штраф від 30 до 100 нмдг (від 510 грн. до 1700 грн.) за перше порушення і від 100 до 300 нмдг (від 1700 грн. до 5100 грн.) за повторне порушення протягом року, якщо особу вже було піддано адміністративному стягненню або заробітна плата не була вчасно виплачена неповнолітньому, вагітної жінці, самотньому батьку, матері або особі, що їх замінює та виховує дитину віком до 14 років або дитину-інваліда.

За невиплату зарплати передбачена і кримінальна відповідальність за безпідставну невиплату заробітної плати працівникам понад один місяць, вчинену умисно керівником підприємства, установи, організації або фізичною особою — підприємцем, і загрожує зазначеним особам штрафом від 500 до 1000 нмдг (від 8500 грн. до 17 000 грн.), або виправними роботами на строк до 2 років, або позбавленням волі на строк до 2 років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до 3 років (ст. 175 ККУ). Згідно з роз’ясненнями, наданими ВСУ в листі «Практика розгляду судами кримінальних справ про невиплату заробітної плати, стипендій, пенсій чи інших установлених законом виплат» від 01.01.2006 р., безпідставної слід вважати невиплату заробітної плати, яка вчинена за наявності об’єктивної можливості здійснити виплату. Тобто тільки наявність самого факту заборгованості по виплаті заробітної плати не є підставою для порушення кримінальної справи.

 Але і це не все — при порушенні термінів виплати зарплати роботодавець зобов’язаний виплатити працівникові компенсацію за втрату зарплати у зв’язку з інфляцією.

 Якщо затримується виплата зарплати на один і більше календарних місяців, роботодавець зобов’язаний нарахувати та виплатити працівникам компенсацію втрати частини заробітної плати (далі — компенсація) (ст. 34 Закону про оплату праці і ст. 1, 2 Закону № 2050).

 Заробітна плата, не отримана своєчасно з вини працівника, компенсації не підлягає.

 При нарахуванні компенсації за затримку виплати заробітної плати роботодавцям слід керуватися Законом № 2050 та Порядком № 159 (для виплат, нарахованих з 01.01.2001 р.).

Нарахування компенсації проводиться один раз перед виплатою заборгованості по заробітній платі. Виплачується компенсація в місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості по заробітній платі за відповідний місяць (п. 5 Порядку № 159).

Компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв’язку з порушенням термінів її виплати, нарахованої працівникові за період роботи з 1 січня 1998 року по 31 грудня 2000 року, проводиться відповідно до Положення № 1427.

Компенсації підлягає грошовий дохід разом із сумою індексації), що отримується в гривнях на території України і не має разового характеру (ч. 2 ст. 2 Закону № 2050, п. 3 Порядку № 159).

Зверніть увагу!

До доходів, на які нараховується компенсація, належать:

пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат);

соціальні виплати (допомога сім’ям з дітьми, державна соціальна допомога інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, допомога по безробіттю, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, матеріальна допомога по безробіттю, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах, щомісячна грошова сума в разі часткової чи повної втрати працездатності, яка компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, допомога дитині, яка народилася інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності тощо);

стипендії;

заробітна плата (грошове забезпечення).

Компенсація проводиться за рахунок тих же джерел, що і виплати, за невиплату яких вона нараховується (п. 7 Порядку № 159).

Нарахування компенсації проводиться один раз перед виплатою заборгованості по заробітній платі. Виплачується компенсація в місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості по заробітній платі за відповідний місяць (п. 5 Порядку № 159).

Сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але своєчасно невиплаченої заробітної плати за відповідний місяць (після утримання податків і обов’язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100 (п. 4 Порядку № 159).

У разі якщо індекс споживчих цін наростаючим підсумком не перевищує 100%, компенсація не нараховується.

Для визначення суми компенсації індекс споживчих цін обчислюється шляхом множення місячних індексів споживчих цін, які публікуються Держстатом України за період невиплати заробітної плати. Індекс споживчих цін у місяці, за який виплачується заробітна плата, в розрахунок не включається.

Індекс споживчих цін — показник, який характеризує зміни загального рівня цін на товари і послуги, які купуються населенням для невиробничого споживання.

В.А. Ілєнко, головний державний інспектор по управлінню держпраці у Кіровоградській обл.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...
поділитисяподілитисяподілитисяподілитися

Залишити коментар

  Підписатися  
Повідомлення про
Народні новини
Олександрійська сім'я вивозила сміття у «топольки»
Олександрієць, який викинув сміття у «топольках» вибачився і отримав штраф (ВІДЕО)
23.05.2022214 переглядів

Чоловіка, якого зафіксували на відео у момент вивезення сміття в […]

Олександрійська сім'я вивозила сміття у «топольки»
Олександрійська сім’я вивозила сміття у «топольки» (ФОТО/ВІДЕО)
23.05.2022242 перегляди

В Олександрійському пабліку https://t.me/hyevuy_alex опублікували відео, як чоловік та жінка […]

В Олександрії біженці з Харкова потрапили у ДТП з «євробляхою»
В Олександрії біженці з Харкова потрапили у ДТП з «євробляхою» (ФОТО/ВІДЕО)
23.03.2022332 перегляди

Вчора, 22 березня, в Олександрії біля танка сталася дорожньо-транспортна пригода. […]

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: