Новини

на попередню сторiнку

Старий Новий рік в Олександрії відзначають так само, як 150 років тому

Старий Новий рік в Олександрії відзначають так само, як 150 років тому

Старий Новий рік, який за старим стилем відзначають 14 січня, олександрійці відзначають так само як і предки нинішніх жителів міста. Обрядовість свята не змінилась, навіть тексти щедрівок передаються у народній пам’яті практично однаково, повідомляють «Олександрійські новини».

Перший відомий детальний опис щедрування в нинішньому місті Олександрії залишив відомий краєзнавець, дослідник минулого краю Василій Нікіфоров у середині XIX століття. У своїй праці, яка на думку сучасних дослідників є саме першою опублікованою роботою краєзнавця, священика та громадського діяча В.Нікіфорова, він детально описує тодішнє святкування Нового року.

«Якщо ми переглянемо тексти Нікіфорова, то побачимо, що олександрійці зберегли цей стародавній обряд. І повторюють його практично так само, як 150 років тому. Щедрування відбувались 1 січня за старим стилем, тобто 14 січня за новим. Щедрувати мали право хлопчики і тільки до обідньої служби. Ходили хлопчаки по дворам і носили із собою зерна пшениці. Вони розсипали пшеницю по кімнатам і примовляли: «На щастя, на здоров’я, на Новий рік, роди Боже пшеницю і всяку пашницю. Будьте здорові. З Новим роком і Василем». Це практично цитата з роботи Нікіфорова, який опублікував цей текст у 1858 році, тобто 161 рік тому. Якщо переглянути спогади та документальні свідчення інших авторів, ми побачимо, що у місті та навколишніх територіях які відносились до козацького Задніпров’я, до екс-Гетьманщини, дуже тривалий час, навіть у радянські часи, зберігався цей звичай», - прокоментував традицію городян відзначати новорічні свята за старим стилем член Національної спілки краєзнавців України Віктор Голобородько.

За словами краєзнавця, у місцевій партійній пресі навіть у часи засилля матеріалізму та партійно-номенклатурних свят, публікували статті, в яких засуджувались традиційні свята.

«Говорили партфункціонери буквально про те, що бабусі та діди відзначають це, але молодь має все забути. Якщо про це писали навіть у часи золотої осені СРСР, тобто у часи пізньої брєжнівщини, тоді ці свята реально відзначались. Пам’ятаю з своїх дитячих спогадів, що не дивлячись на те, що у багатьох були партквитки і офіційні посади, жителі 14 мікрорайону постійно приносили один одному традиційну вечерю на різдвяні свята, а посівання було ледве не обов’язком дітей. За це ніхто не сварив, тільки говорили, щоб не розповідали про це у школі чи хвалились на вулиці», - говорить краєзнавець.


0    1060     14.01.2019
Loading...


Коментарі (0)

Для додавання коментарів необхідно авторизуватися!