Новини

на попередню сторiнку

Нова книга розповідає про втаємничені факти із життя Почесного громадянина Олександрії Іллі Діброви

Нова книга розповідає про втаємничені факти із життя Почесного громадянина Олександрії Іллі Діброви

Окремий підрозділ у новій книзі історика-краєзнавця, члена Національної спілки краєзнавців України, автора численних історичних книг-досліджень про трагічні сторінки історії Кіровоградщини Івана Петренка, присвячено раніше невідомими сторінкам життя і діяльності Іллі Діброви. Ілля Діброва відомий олександрійцям, як очільник партизанського руху. Йому встановлено пам’ятний знак на Братській могилі в місті, а також посмертно присвоєно звання Почесний громадянин Олександрії.

Дослідник прокоментував «Олександрійським новинам» відкриття нових фактів, документів, які раніше були не досліджені або закриті дослідникам, а нині зберігаються у архівах та свідчать про реальні дії цієї знакової для олександрійців історичної постаті.

«Можу сказати те, що він дезертирував із групи Дзюрака (одне з перших партизанських з’єднань на території Кіровоградщини - «ОН»). Переховувався у своєї родини дуже довгий час, а потім пішов він на схід. Переплив Дніпро. Потім повернувся і восени 1943 року з’явився у Чорному лісі. Закинутий, і після цього січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень - 8 місяців, він невідомо де був і невідомо що робив. Встиг вскочити в останній вагон, в останній ешелон боротьби», - підкреслює історик-краєзнавець, член Національної спілки краєзнавців України Іван Петренко.

Разом з тим дослідник вважає, що особистість Іллі Діброви є не настільки простою і однозначною. Є світлі і темні сторони біографії, в тому числі ті, що стосуються боротьби з нацизмом. Попри життєві обставини, колаборацію частини населення, пасивність партійних функціонерів обласного рівня, він демонстрував активність у боротьбі зі нацистами і особисто перебував на лінії зіткнень.


«Діяв мужньо, як командир партизанського загону. Витримав блокаду лісу (Чорного лісу, який оточили нацистські підрозділи для знищення партизанських загонів - «ОН»). Героїчно діяв у Словаччині, більш всього. Але така трагічна загибель, яка викликала здивування ще його сучасників, залишає багато запитань і сьогодні. Він діяв напевне так, як він міг діяти. Двозначна особистість», - зазначає автор книги.

Критичний аналіз автора стосується і діяльності очільника партизанського руху на Кіровоградщині Михайла Скирди, який, як виявилось, тривалий час бездіяв, а його діяльність як очільника руху ставилась під сумнів навіть співробітниками спецслужб ще за радянських часів.

На думку автора, головна ідея книги - повернутися до правди, бо для створення партійних кар’єр, отримання нагород і посад, творилась неправдива історія. Ця книга повертає на шлях правди.

Книга - результат наполегливої праці краєзнавця та Державного архіву Кіровоградської області автор стверджує, що всі викладені у книзі факти ґрунтуються виключно на документах і спростувати їх неможливо. «Комуністична влада допустила велику помилку, що ці документу свого часу не знищила, хоча мала таку можливість. Вона думала, що буде вічно існувати, але трапилось зовсім по-іншому».

Разом із тим автор вважає, що після того як знімається облуда з очей, зникають уявні та міфічні «герої» із партійними посадами, з’являються живі постаті чималої кількості людей, які героїчно чинили спротив нацизму.


Нагадаємо, 4 травня у Кіровоградському обласному художньому музеї відбулась презентація книги І. Петренка «Обком утік… (з історії організації всенародної боротьби проти нацистів на Кіровоградщині в 1941-1943 рр.)».

Фотозвіт із презентації за посиланням.

Фото: Віктор Голобородько

0    1144     10.05.2018
Loading...


Коментарі (0)

Для додавання коментарів необхідно авторизуватися!