Культура

на попередню сторiнку

Нові збірники «Між Бугом і Дніпром» зібрали 55 краєзнавчих досліджень

Нові збірники «Між Бугом і Дніпром»  зібрали  55 краєзнавчих досліджень

Дев’ятий та десятий випуски збірників «Між Бугом і Дніпром» зібрали 55 краєзнавчих досліджень про минуле краю.

Ці дослідження по новому дають поглянути на всі періоди історії нинішнього межиріччя Бугу і Дніпра, розкривають утаємничені у архівних справах та документах минулої епохи, живі образи історії, що минула.

Серед авторів збірників відомі на Кіровоградщині та за її межами дослідники – Іван Петренко, Олег Бабенко, Віктор Білоус, Віктор Митрофаненко, Вадим Колєчкін, Роман Базака, Костянтин Шляховий, Борис Шевченко, Марина Долгіх, Василь Даценко, Анатолій Кривульченко, Олександр Полячок, Василь Білошапка, Андрій Надєждін.

Серед авторів є і незмінний упорядник, один із членів редакційної ради видання Станіслав Янчуков, який нещодавно пішов із життя. Спогадом про нього та його працю і є саме ці видання та багато інших краєзнавчих книг і статей, автором і співавтором яких був Станіслав Янчуков.

Олександрія представлена в одному із збірників публікацією про історичні зміни, які стосувались майданів міста. Як і чому змінювались площі Олександрії та що намагались створити ті, хто будував на них церкви чи споруджував кінотеатри.

Всім, хто має зацікавленість у прочитанні видань, можна переглянути їх на сайті Державного архіву Кіровоградської області.

Зазначимо дещо про те, що говорилось за рамками видань саме на презентації книг, що відбулась 30 серпня.


Головний редактор видання Олег Бабенко зазначив, що ці видання слугуватимуть фундаментом у побудові нової синтетичної праці з історії краю. А саме праця у цьому напрямку продовжується і якщо влада зверне увагу на доробок краєзнавців, істориків, дослідників минувшини у різних напрямках, це і може стати початком створення історично достовірної, побудованої на документальних джерелах, історії межиріччя Бугу і Дніпра.


Критичний погляд на те, як ставиться місцева влада до видання нових книг, які популяризуватимуть не легендарні, а правдиві історичні дані про минуле краю, дав один із авторів збірника, завідуючий науковою редакцією Кіровоградського обласного відділення пошуково-видавничого агентства «Книга Пам’яті України» Борис Шевченко. На його думку, чиновництву на місцях простіше жити і працювати із усталеними стереотипами, які продукуються із книги в книгу, із року у рік. Міфи й історичні аномалії, які будувались під ідеологеми простіші до вжитку, ніж історична правда, яка часто-густо розвінчує героїв, або робить їх живими людьми, які мають позитивні і негативні риси.

Віктор Білоус, провідний науковий співробітник Держархіву області, кандидат філологічних наук нагадав про практичність видання, про те, що у ньому є ті зерна, які бажано кидати на благодатну ріллю знань не тільки професійних істориків чи зацікавлених краєзнавців, але й для людей, які знають минуле лише з книжок, написаних іншими.


«Колись Ільф та Петров писали, що не треба боротися за чистоту, треба просто підмітати. Оця сама збірка, яка презентується нині, вона робить важливу справу. Вона не бореться за поширення історії, вона її просуває. І таким чином, це наукове видання, що продовжується.. я хотів би, щоб воно стало практичним, щоб було книгою, яка використовується для дослідження історії в школах, навчальних закладах вчителями історії, всіма, хто має відношення до молодого покоління», - зазначив Віктор Білоус.

І додав: «Байдужість до власної історії, до власного минулого може ще погано прислужитися нам усім».

І з цими словами науковця складно не погодитись.

Віктор Голобородько

0    186     06.09.2019


Коментарі (0)

Для додавання коментарів необхідно авторизуватися!