Культура

на попередню сторiнку

Олександрія відзначила 125-річчя Дмитра Чижевського пленером письменників, художників та студентів

Олександрія відзначила 125-річчя Дмитра Чижевського пленером письменників, художників та студентів

125-ту річницю від дня народження відомого українського вченого та філософа Дмитра Чижевського відзначили 4 квітня в Олександрії. Делегація бібліотекарів, журналістів, художників, музикантів та краєзнавців із Кропивницького відвідала тамтешню бібліотеку імені Дмитра Чижевського. Вона знаходиться у будівлі, де жила родина Чижевських та зростав майбутній учений. Окрім знайомства зі старовинною будівлею, для гостей влаштували екскурсію Олександрією. Візит кропивницьких митців та дослідників до Олександрії на день народження ученого ініціювала обласна наукова бібліотека імені Дмитра Чижевського. Одноденний пленер отримав назву «Олександрія — ​мала батьківщина Дмитра Чижевського».

Світлана Ушакова, завідуюча відділом мистецтв обласної бібліотеки ім. Д. І. Чижевського:

«Ми всі разом хотіли б зрозуміти його краще. І для цього ми приїхали сюди, щоб подивитися, як і де він ріс, що його формувало, які пейзажі, які будівлі, а також відчути атмосферу Олександрії».

Знайомитися із батьківщиною ученого до Олександрії приїхали близько 40 кропивничан. Олександрійські краєзнавці Віктор Голобородько та Надія Жахалова розповіли гостям кілька цікавих фактів із життя незвичного, часом дивакуватого, але надзвичайно ерудованого ученого, яким був Дмитро Чижевський.

Надія Жахалова, дослідниця життя ученого Дмитра Чижевського:

«Заняття зі своїми студентами, які в нього були, які навчалися у нього, він проводив не в аудиторії, не стояв за кафедрою, він запрошував їх в кафе, пригощав кавою чи чаєм, і проводив з ними заняття. Проживав завжди один, хоча був одружений, мав дружину, доньку, але більше він, звичайно, віддавав своє життя саме науці, славістиці, філософії».

Олександрійські бібліотекарі влаштували екскурсію будинком родини Чижевських. Вже майже 70 років у ньому знаходиться районна бібліотека. Однак лише у 2007 році вона почала називатися бібліотекою імені Дмитра Чижевського.

Надія Чуянова, директор Олександрійської районної централізованої бібліотечної системи:

«Наші відвідувачі говорять, що у нашій бібліотеці панує особлива аура, атмосфера, і це не дивно, адже тут жила дуже культурна родина Чижевських, яка була свого роду духовним чи культурним осередком Олександрії».

Кропивницькі художники та студенти мистецького факультету Центральноукраїнського університету мали за мету ще й наполегливо попрацювати в Олександрії.

Світлана Ушакова, завідуюча відділом мистецтв обласної бібліотеки ім. Д. І. Чижевського:

«Художники сьогодні на пленері. Пленер передбачає, що вони виберуть стару будівлю, або сам будинок, або гімназію, або жіночу гімназію, і будуть робити нові живописні роботи, пов’язані з Олександрією, пов’язані із життям, з історією Олександрії і Дмитром Івановичем Чижевським».

Результати спільного пленеру живописці пообіцяли показати вже за місяць. У травні в Кропивницькому планують представити виставку робіт про старовинну Олександрію часів Дмитра Чижевського.

Ірина Гайдук

0    393     12.04.2019


Коментарі (0)

Для додавання коментарів необхідно авторизуватися!