Статтi

на попередню сторiнку

Богдан Куруп: «У нашій громаді має бути безпечно і комфортно, і люди мають приїжджати до нас жити»

Богдан Куруп: «У нашій громаді має бути безпечно і комфортно, і люди мають приїжджати до нас жити»

(початок тут)

Новопразька громада Олександрійського району ще зовсім молода, їй виповнився всього один рік. Але за цей час встигли зробити, мабуть, найважливіше для свого майбутнього - ухвалили стратегію розвитку території на найближчі роки. Про те, чому з’явилася стратегія розвитку і навіщо вона, говоримо з головою Новопразької об’єднаної громади Богданом Курупом.


- Ви згадали про дітей, які активні в цьому напрямку, і хотілося б перейти до освіти у Новій Празі. Зокрема у Новопразькій громаді маєте не один заклад освіти, який потребує уваги. Які прописані заходи щодо поліпшення якості освіти у стратегії розвитку?

- Дійсно. У нас на території знаходяться п’ять закладів загальної середньої освіти . У стратегії прописано створення комфортних і безпечних умов для здобуття якісної освіти дітьми Новопразької громади. Це і проведення поточних ремонтів, це і забезпечення  сучасним інформаційним обладнанням, це і створення опорної школи, це і профільність навчання, це і наповнюваність класів, тому що ми сьогодні втрачаємо понад 1 мільйон гривень освітньої субвенції через неповні класи. За розрахунком, по формулі у нас у кожному класі не вистачає двоє учнів для того, щоб ми мали змогу отримувати ту суму коштів, яка буде покривати заробітну плату педагогічних працівників.


- Просто не вистачає дітей чи вони, можливо, їздять на навчання до міста?

- Є різні ситуації. Є такі діти, які їздять на навчання до міста, є такі, хто після 9-го класу іде здобувати технічну освіту, є ще фактор великої кількості шкіл. Якщо ми говоримо, наприклад, окремо про нашу територіальну громаду, то ніде правди діти, що в окремих школах взагалі відсутні певні класи.


- Що це за школи?

- Це Пантазіївська школа, наприклад - там немає одинадцятого класу. Тому є питання створення оптимального освітнього процесу.


- Чи не краще тоді, можливо, дітей, якщо їх мало, возити в іншу, більшу школу, придбати автобус, так як роблять, наприклад, у тих населених пунктах, де школи зовсім маленькі і немає сенсу утримувати весь заклад?

- Ми не ставимо собі за мету оптимізацію чи закриття навчальних закладів. Сьогодні маємо говорити про якісні освітні послуги. Ми повинні в першу чергу також (і ми цю роботу проводимо) говорити з батьками, бо коли в класі навчається дві дитини на індивідуальній формі навчання, то кількість годин для них набагато менша, та й відношення і відповідальність педагогів зовсім інша, ніж коли сидить повний клас. Тому є в цьому напрямку наше бачення, але ми не збираємося жодним чином  ні оптимізувати, ні закривати навчальні заклади на нашій території. 


- Як ви збираєтеся збільшувати кількість учнів?

- Напевно, створювати конкурентне середовище для того, щоб можливо із навколишніх сіл діти їздили до нас. Я вважаю, наш навчально-виховний комплекс є одним із тих навчальних закладів, з яких варто брати приклад. Його учні є постійними учасниками і обласних, і всеукраїнських конкурсів, олімпіад, призерами обласних олімпіад. Є гурток робототехніки, є спортивні гуртки, тому, вважаю, потрібно створювати умови не тільки у школі, а й у селищі для того, щоб люди бачили, яка інфраструктура, які підприємства, які заробітні плати на цій території. Ми розуміємо, що ми не забезпечимо ту інфраструктуру, яка є в місті, але ми повинні робити все для того, щоб в нашій громаді було безпечно і комфортно, щоб у людей виникало бажання переїхати у Нову Прагу.


- Ви сказали, що стратегія передбачає створення опорної школи. Чи визначилися, яка це буде школа і що це означає для інших шкіл? Які це дає можливості?

- На сьогоднішній день органом управління наших навчальних закладів, які розміщуються на нашій території, є районна комунальна установа. Вони провели конкурс. Наскільки я проінформований, у конкурсі брали участь дві школи: Головківська та наш Новопразький НВК. Відповідно до тих конкурсних умов наш навчально-виховний комплекс визнаний як такий, що може бути опорною школою.


- Яка ситуація з медициною? У якому стані ФАПи, амбулаторія у Новопразькій громаді, і що збираєтеся робити для покращення надання медичних послуг?

- На жаль, останні новини, про які говорить мені головний лікар Новопразької амбулаторії, невтішні. Впевнений, що вони дуже позначаться і на роботі районної комунальної установи, і на якості надання послуг у громаді, тому що на нашій території працювало чотири лікаря (я зараз говорю про Нову Прагу), і нині двоє з них за станом здоров’я і за віком ідуть на заслужений відпочинок. Тому в нас залишаються двоє лікарів, незадекларовані пацієнти, які підписали декларації з лікарями, що звільняються. Сьогодні багато розмов ведеться про закриття терапевтичного відділення, яке знаходиться у Новій Празі, але це все тільки чутки. Ми готові взяти на себе відповідальність, а також фінансування терапевтичного відділення, яке знаходиться на території Нової Праги, у тому обсязі роботи, в якому відділення працює зараз. Це - цілодобовий стаціонар на 11 ліжко-місць. Ми говорили про це із головним лікарем Центральної районної лікарні, і з першим заступником голови районної державної адміністрації. З ними знайшли спільну мову та консенсус, тож на цей рік у нас передбачені кошти, ми дали субвенцію до кінця року на певні мінімальні потреби. Якщо ці потреби будуть збільшуватися, обов’язково будемо допомагати, але позиція і депутатів, і моя особисто, що терапевтичне відділення має бути, причому цілодобовим. Тож ми будемо робити все можливе, щоб жителі мали змогу отримувати якісні медичні послуги і лікування саме в Новій Празі.

Щодо лікарів - тут трохи складніша ситуація, оскільки потрібно дуже швидко знайти двох фахівців. Можливо, користуючись нагодою, наші читачі перекажуть своїм знайомим лікарям про те, що у Нову Прагу потрібні двоє лікарів - чи сімейний лікар, чи терапевт - з можливістю забезпечення житлом і службовим автомобілем. Ми готові створювати умови, на яких прийдуть до нас лікарі.


- А які зараз умови роботи? Лікарі дізнаються, захочуть до вас приїхати, вони мають знати, що їх там чекає.

- Умови роботи у нас, вважаю, одні з найкращих серед амбулаторій району. Маємо капітально відремонтовану амбулаторію, оснащений фізіотерапевтичний кабінет, закуплене обладнання для лабораторії, портативний рентген-апарат та обладнання для стоматологічного кабінету. Тобто усі комфортні умови створені. Ми постійно за зверненням районної комунальної установи виділяємо кошти на ліки, на необхідне обладнання для роботи наших лікарів, тому, думаю, що їм у нас сподобається.


- А що ж тоді в стратегії прописано у плані розвитку медицини?

- У стратегії заплановано завершити капітальний ремонт Шарівської лікарської амбулаторії, ФАПу в селищі Гайове, ФАПу в селі Пантазіївка. Оскільки питання створення умов у Новопразькій амбулаторії вирішене, то по Пантазіївці і Шарівці воно залишається відкритим. У стратегії ми прописали поточні капітальні ремонти і закупівлю необхідного обладнання. Я, напевне, повторюся, але для комунальної установи, за їхніми зверненнями, ми поновлюємо обладнання. Усе, що просять, що потрібно лікарям – ми залюбки надаємо, тому що основне у нашому житті – це здоров’я. 


- Щоб менше хворіли, потрібно, мабуть, розвивати здоровий спосіб життя і спорт у громаді?

- Звичайно. Мені, як людині теж небайдужій до спорту, хочеться створити усі умови для того, щоб діти і молодь були здоровими. Тому, в першу чергу, у цьому році за програмою «Добре» облаштовуємо у Новій Празі спортивний майданчик, у Шарівці і Пантазіївці до діючих спортивних майданчиків додаємо ще деякі комплекти обладнання для воркауту – це спортивні тренажери. Роботу у цьому напрямку ми вже розпочали. На червень у нас запланована доставка цих тренажерів і їхнє встановлення. Оскільки Нова Прага велика, Квітневе та Пантазіївка віддалені, хочеться, щоб у кожному селі були створені умови для заняття спортом, тому до цього прагнемо, до цього йдемо. Звичайно, хочеться створити футбольну команду, відродити ті традиції, які колись були у Новій Празі, коли була волейбольна команда - одна із сильніших у районі, баскетбольна команда. Тому в цьому напрямку й працюємо. Але великим мінусом є те, що сьогодні молодь виїжджає на заробітки за кордон. Так, наприклад, коли ми взимку брали участь у зимовому турнірі в Олександрії, то стали бронзовими призерами, хоча це був навіть не великий футбол, а міні-футбол. Проблема в тому, що хлопці десь від’їжджали – то в Польщу поїхали, то в Одесу та ін. Сьогодні відтік молодого покоління - це велика проблема.


- Проектів багато і хочеться все втілити. Наскільки економічно спроможна Новопразька громада це зробити? Наскільки вона потужна і, можливо, у яких напрямках збираєтеся розвиватися, залучати інвестиції?

- Грошей ніколи не буде достатньо. Завжди будуть ідеї, прагнення щось реалізовувати, розвиватись. Тому говорити про спроможність навіть не беруся, оскільки Кабінет Міністрів дав оцінку, визнавши нашу громаду спроможною. Я сьогодні говорю про можливість розвитку, про те, що при тому запланованому бюджеті ми виділяємо кошти по різних напрямках. Ми не тільки фінансуємо школи і вкладаємо в інфраструктуру. Ми розвиваємося, постійно проводимо роботу з підприємствами щодо збільшення середньомісячної заробітної плати, підвищення орендної плати, збільшення людям виплат за паї, що, в свою чергу, також збільшує податок на доходи фізичних осіб. Сьогодні ведемо поступову роботу для того, щоб наповнювати бюджет, щоб ми могли не тільки утримувати те, що є, а й розвивати, щось будувати нове.


- Стратегія розвитку запланована на майбутнє. Як збираєтеся залучати інвесторів? Які є привабливі сфери в Новопразькій громаді, куди б ви хотіли запросити нових інвесторів і хотіли допомогти?

- У Новій Празі, напевно, як і на всій Кіровоградщині, приваблива сфера тільки одна – аграрна, тому ми можемо сприяти тим підприємствам, які є, і не створювати жодних бюрократичних бар’єрів. Скажу більше – допомагати долати їх там, де ми можемо, де в нас законні механізми, налагоджена співпраця. Це необхідно для того, щоб люди, які хочуть створити робочі місця, вкладати якісь інвестиції, відчували, що вони це роблять не тільки для себе, а й для оточуючих, що вони не тільки самі собі хочуть кошти заробити, а це потрібно ще й жителям. Тому раді будемо бачити інвесторів на нашій території, раді допомагати тим підприємствам, які в нас є. У нас повне порозуміння з підприємствами, немає жодної ситуації, коли б ми не змогли знайти з ними спільну мову.


- Чи багато малих підприємців у Новопразькій громаді? Як ви їх підтримуєте?

- Малих підприємців зараз більше ста на території Нової Праги. Ми працюємо над розробкою положення щодо підтримки підприємницької діяльності. У районі сьогодні діє Районний фонд підтримки підприємництва. Вивчаємо можливість і розробляємо положення, щоб мати змогу підтримувати розвиток саме якихось власних винаходів, оновлення технічної бази цих підприємств. Працюємо над цим питанням, хоча воно знаходиться тільки в стані розробки. Але, головне, що в цьому є наша чітка позиція, наше бачення, що ми повинні допомагати нашим підприємцям розвиватися, тим самим створюючи робочі місця, сплачуючи податки, тим самим розвиваючи нашу територію.


- Велику увагу зараз приділяють безпеці людей. Як у Новопразькій громаді ви піклуєтеся про те, щоб люди жили не лише в комфортних умовах, але й відчували себе захищеними? Я знаю, що у вас теж є велика ціль створити свій центр безпеки. Розкажіть трохи детальніше про нього.

- Так, є така мрія. У нас на сьогоднішній день діє місцева пожежна команда на території Новопразької об’єднаної громади, яка не тільки виїздить на пожежі, а дійсно є тим аварійно-рятувальним підрозділом, що допомагає у всьому. Сьогодні говоримо про створення центру безпеки, складовою якої буде і місцева пожежна команда, і поліцейська станція. Нещодавно ми були в Києві на зустрічі з прем’єр-міністром, з міністром внутрішніх справ, де презентували пілотний проект «Поліцейський офіцер громади». Йшлося про першу пілотну область - Дніпропетровську, де 21 територіальна громада отримала своїх поліцейських громади, службові автомобілі і те необхідне обладнання, яке буде допомагати в їхній роботі. Кіровоградська область є другою пілотною областю в цьому проекті, і наша Новопразька громада вже підписала меморандум з Головним управлінням нацполіції у Кіровоградській області про взаємодію у цьому напрямку. На території нашої громади передбачається двоє поліцейських офіцерів громади. Так ось днями нам повідомили – до серпня місяця буде проходити їхній відбір, у серпні-вересні - їхнє навчання, у кінці вересня сподіваємося, так само як і дніпропетровські громади, отримати поліцейських офіцерів, що матимуть оснащення, авто. Ми все-таки надіємося, що нам дадуть службовий автотранспорт, але якщо й не дадуть, то з депутатами обговорювали ці моменти – будемо допомагати нацполіції. Також у минулому році ми встановили дві камери відеоспостереження. У цьому році придбали ще три камери. Тому плануємо поступово охопити Нову Прагу й інші населені пункти нашої громади, де є можливість - підключитись до мережі Інтернет, відеонагляду з централізованим виведенням відео на пульт районного відділу поліції.


- І наостанок, хотілося б поговорити про дозвілля новопразьців, про культурний розвиток. Ми знаємо, що Нова Прага відома своїми талантами. Мабуть, ще немає місця на Кіровоградщині, де б не чули про ваших «Петриківських козаків» і не любили їх приймати. Тому розкажіть, що запланували для розвитку культури і у якому напрямку будете рухатися?

- Напевно, в культурному плані наша громада є найбільш колоритною в Олександрійському районі. У нас є не тільки «Петриківські козаки», а й ще багато інших колективів, які представляють нашу територію, наш район як на обласних, так і на всеукраїнських конкурсах. Тому наша основна ціль – підтримувати, давати усі можливості для їхнього подальшого розвитку, забезпечувати всім, що необхідно. Завжди культура якось залишається позаду, попереду йде освіта, медицина, а про культуру забувають. У Новій Празі про культуру не дають забувати самі жителі, тому що вони є складовою частиною тих колективів, вони постійно генерують якісь нові ідеї. Класною ідеєю є проведення кутковин на території Новопразької громади, метою якої є донести до віддалених куточків населених пунктів ті мистецькі здобутки, які є у селищі.


- А молодь активно долучається до культурного життя?

- Ви знаєте, що у нас є Дитяча музична школа, яка працює багато років і я впевнений, що багато років ще працюватиме. Ми в минулому році оновили там обладнання, придбали сучасне фортепіано, тому молодь долучається до всього цього. Маємо також Будинок дитячої та юнацької творчості, дуже багато гуртків, дуже класні вироби діти виробляють. Тож у культурному плані можна великий «плюс» поставити нашій молоді. 

Ми хочемо і будемо розвивати громаду, і саме тому втілюємо в життя стратегічний план розвитку Новопразької громади.

Ірина Гайдук

0    1749     27.06.2019


Коментарі (0)

Для додавання коментарів необхідно авторизуватися!