Статтi

на попередню сторiнку

Команда Зеленського в Олександрії: кримінальні провадження за бюджетні кошти і зв’язок із Людмилою Давиденко

Команда Зеленського в Олександрії:  кримінальні провадження за бюджетні кошти і зв’язок із Людмилою Давиденко

Перегони за крісло президента країни стали захоплюючою грою із скандалами і відеозверненнями. Іноді складно зрозуміти де телесеріал, а де — ​реальність. Але журналісти частіше цікавляться не передвиборним ажіотажем кандидатів, який створюється для привернення уваги до тих, за кого можуть проголосувати люди. Набагато важливіше дізнатися про оточення кандидатів та їхню команду і реальні справи, які вони роблять.

Кандидати на пост Президента України — ​складні для об’єктивної оцінки персони. Ми ж не знаємо їх особисто і, ймовірно, ніколи не зможемо пізнати їх так само, як свого сусіда. А от тих, хто живе в Олександрії, ми знаємо. Як і про їхні реальні справи.

Про команду Порошенка в Олександрії відомо вже давно і багато. Більше того, ця команда офіційно представлялась і презентувала своє бачення майбутнього міста. До неї увійшли волонтери, педагоги, спортсмени, представники реального сектору економіки, про що ми вже писали в одному із випусків газети («ГК» № 7 від 14 лютого).

«Команда Зе» для Олександрії — ​«біла пляма». Але дещо ми можемо все ж сказати. Єдиним джерелом інформації про них є сторінка у Фейсбук із назвою «Команда Зеленського в Олександрії. #ЗеОлександрія». Коли ми почали вивчати, хто ж представляє кандидата в місті, ми згадали знайомі обличчя. Трохи більше року тому, ми проводили журналістське розслідування з питання фінансування тендерів на придбання комп’ютерної техніки у навчальні заклади міста. І вся історія оберталась навколо конкретних комерсантів, які активно просувають свої бізнес-інтереси у міській владі та стали тими, хто фігурує у матеріалах кримінального провадження за імовірні кримінальні правопорушення.


Хто управляє Зе-командою в Олександрії

Як ми вже і говорили, «Команда Зе» — ​віртуальна політика, принаймні на рівні міста. Однак група у Фейсбук має своїх адміністраторів, один з яких — ​пан Олександр Чернієнко. Він відомий більше як підприємець та один із реальних керівників бізнесу, з продажу комп’ютерної техніки. Мова йде про магазин «СКС», що має офіс за адресою: проспект Соборний, 68.

Саме ця адреса одразу нагадала журналістам видання те, про що вони писали у своєму розслідуванні під назвою «Як директори шкіл Олександрії укладають договори за недіючим законодавством та купують за бюджетні кошти геймерські ноутбуки». Тоді, фірма, точніше її співробітники, були піймані на «гарячому».

Суть розслідування у тому, що купа тендерів на придбання дороговартісної техніки для міських шкіл відбулась, імовірно, з порушенням законодавства. Журналісти виявили, що у договорах є посилання на неіснуючі законодавчі документи, а у специфікації комп’ютерної техніки, імовірно навмисно, виписано неіснуючі моделі ноутбуків. У деяких договорах взагалі немає специфікації.

Комерсантка Іваніна Олена Василівна тоді стала рекордсменом у тендерах — ​отримала 42 перемоги! Загальна сума лотів за тендерами склала 6 мільйонів 22 тисячі 205 грн., з яких сума виграних пропозицій О. Іваніною склала 6 мільйонів 21 тисяча 680 грн., тобто більше ніж 99,99%.

Адреса реєстрації бізнесу підприємниці тоді була саме та, де працює магазин «СКС» — ​проспект Соборний, 68 (у її документах по-старому — ​Леніна,68).


Кримінальне провадження за махлювання

Після публікації про маніпулювання коштами, міське управління освіти екстрено намагалось замінити договори, які могли викрити маніпуляцію із бюджетними коштами. Або ж вони почали вносити у них зміни. Після публікації статей у газеті, правоохоронці прийшли до комерсантів і поцікавились цими закупівлями. Як виявилося, там чимало було цікавого саме за згаданою адресою — ​проспект Соборний, 68.

Ось цитата із статті того часу: «Комп’ютери та мультимедійні дошки, які були придбані для олександрійських навчальних закладів, стали предметом кримінального провадження за ознаками злочину, передбаченого статтею 191 Кримінального кодексу України. Згадана стаття ККУ передбачає відповідальність за привласнення чи розтрату чужого майна, яке було ввірене особі чи перебувало в її віданні. Мова йде про імовірне вчинення деякими директорами олександрійських навчальних закладів у зговорі з постачальниками оргтехніки кримінального правопорушення, що кваліфікується за цією статтею Кримінального кодексу.

Наразі, за клопотанням слідства, ухвалено рішення суду, яким надано дозвіл на виїмку всієї документації, яка стосується укладення договорів та придбання великої партії мультимедійних дошок та ноутбуків для навчальних закладів Олександрії. Нагадаємо, кошти на їхнє придбання були виділені з державного бюджету. Зокрема, документація вилучатиметься у підприємниці Олени Василівни Іваніної. Саме ця олександрійка отримала 42 перемоги у тендерах, оголошених у Кіровоградській області. Загальна сума лотів за тендерами складала 6 мільйонів 22 тисячі 205 грн., з яких сума виграних пропозицій О. Іваніною склала 6 млн. 21 тисяча 680 грн., тобто більше ніж 99,99%.

Правоохоронцями попередньо встановлено, що придбані за конкретними договорами ноутбуки та дошки не відповідають заявленим у тендерній та бухгалтерській документації. Більшість придбаної оргтехніки вже знято з виробництва, а реальна вартість обладнання, яке запропонували та повинні були поставити школам, суттєво менша ніж та, яку за неї заплатили з бюджету. Частина «придбаного» взагалі не має офіційного маркування виробника. А інша частина поставленого обладнання тривалий час існувала лише на папері, і тільки в ході розпочатої перевірки правоохоронцями міські школи нарешті змогли його фактично отримати. Та й, як вже зазначалось, отримали не те, що замовляли. Тому, яким чином та на яких підставах купувалась саме ця техніка, тепер і з’ясовуватимуть правоохоронці. Складається враження, що левової частини оргтехніки ніхто нікому фактично не поставляв, а коли правоохоронці почали розслідування, то до Олександрії в спішному порядку стали звозити аби-щось, весь знятий з виробництва непотріб, намагаючись хоч чимось «залатати» нестачу. Яка сума коштів була таким чином, імовірно, поцуплена з бюджету сьогодні поки що невідомо, проте мова може йти про досить значні суми.

Головними фігурантами справи можуть стати керівники навчальних закладів та підприємець. Імовірно, що до махлювання із державними коштами мають відношення і службові особи управління освіти міськради та деякі заступники Олександрійського міського голови. Принаймні, за нашими даними, директори шкіл говорять саме про те, що виконували вказівки, які надходили з мерії. Усі ці посадовці, як і директори навчальних закладів, мали б контролювати процес придбання та забезпечувати прозорість здійснення закупівлі за бюджетні кошти».

А тепер — ​увага! Після скандалу із ноутбуками відбувається ротація кадрів у міському управлінні освіти. Змінюють навіть керівника управління. А навколо пані Іваніної, яка тепер схоже взагалі відмовилась фігурувати у будь-яких тендерах, з’являються реальні бенефіціари цих всіх придбань, які вже не соромляться напряму працювати із міськими чиновниками управління освіти.

До речі, пані Іваніна після всіх цих отриманих прибутків та більше 6 мільйонів бюджетних коштів за якимось дивом не спішить платити податки і станом на початок 2019 року на неї відкрито виконавче провадження щодо боргів. Стягувач — ​податкова.


Вартість совісті

Проте часи змінюються і мабуть, налякана увагою правоохоронців жінка, яка відмовилась від участі у тендерах «під прикриттям», тепер і не потрібна. Олександр Чернієнко замість своєї колеги Іваніної, сам став торгувати із міським управлінням освіти і не тільки. Один з тендерів дуже показовий. У 2018 році він продав управлінню справами міськради, де незмінним керівником нині є пан Володимир Чеботарьов, два лазерних принтери HP LaserJet P2035. За договором вартість придбання склала 13900 гривень.

Реальна ринкова вартість цього товару дещо інша. Справа в тому, що це — ​принтери не останньої, як кажуть, свіжості. Вони хоча і випускаються виробником, проте дешевшають, бо випущені декілька років тому. Але дивіться, яка цікава штука.

Усі магазини з реалізації такого товару говорять про ціну, яка ​приблизно на 30–40% менша. Схожий товар на відомому торгівельному майданчику prom.ua можна придбати не більше, ніж за 5300 гривень за одиницю. Звісно, гуртове придбання буде ще дешевше, бо вартісні принтери завжди продають із знижками.

До речі, придбання управління справами здійснювалось без оплати податку на додану вартість. Тому взагалі, покупка має бути значно дешевшою, ніж заявлено у договорі. Ми, до речі, брали для порівняння ціни 2019 року, а мова йде про 2018 рік. Тому реально різниця цінової пропозиції може сягати і більших показників.

Куди поділась різниця? Тут варіантів може бути чимало. Наприклад — ​комерційні ризики. Але може бути й інший варіант — ​подарунки долі для комерсантів і чиновників управління. 30–40 відсотків з однієї закупівлі — ​це ж скромно, правда?

Як пов’язана Людмила Давиденко із представниками Зеленського в Олександрії?

Цей та інші тендери із управліннями міськради, які негласно, імовірно, є під пильним оком першої заступниці Олександрійського міського голови Людмили Давиденко, пояснюють взаємозв’язок, і те, чому саме ці люди представляють Зеленського в Олександрії.

Дивіться, який цікавий логічний ланцюг вибудовується. Довіреною особою кандидата на пост Президента України Володимира Зеленського в Олександрійському виборчому окрузі № 103 став В’ячеслав Севастяненко, який є керівником комунального позашкільного закладу. В’ячеслав Севастяненко, за інформацією офіційного сайту управління освіти, молоді і спорту, зазначений, як «керівник Будинку дитячої та юнацької творчості Олександрійської міської ради». Ця ж інформація підтверджується офіційним сайтом закладу, на якому регулярно, в тому числі на початку лютого 2019 року, оновлюється інформація. Інформацію про діяльність В. Севастяненка, як керівника Будинку творчості, ми отримали також і з інших джерел.

Відповідно до Положення про управління освіти, молоді та спорту Олександрійської міської ради, призначає та звільняє з посади керівників закладів освіти, які належать до комунальної власності міста, особисто начальник управління.

Начальник управління є прямо пов’язаною особою із чиновниками мерії, оскільки він призначається на посаду і звільняється керівництвом міста. «Поточну діяльність управління координує заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради», — ​говориться у тексті Положення про управління освіти. Куратором управління освіти є заступник міського голови Людмила Сосна. Вона ж — відома дружніми взаєминами і тісною політичною і життєвою співпрацею із першим заступником міського голови — ​Людмилою Давиденко. Власне пані Сосна є протеже Давиденко. Обидві є депутатами обласної ради від «Опозиційного блоку».

Яким чином керівник комунального закладу у цій жорсткій ієрархії вибудував собі політичну кар’єру представника так би мовити «проукраїнського» політика. На власний розсуд? Звісно, що ні. Це політичний проект для збереження статус-кво, тобто всіх на своїх місцях у міській владі. Давиденко-Сосни-Севастяненка. А наприкінці цього «харчового» ланцюга - залежні від тендерів комерсанти, як Олександр Чернієнко.

Про тісний взаємозв’язок із паном Севастяненком пан Чернієнко сам повідомив у сторінках соцмереж «Зе команди»: «Команда Зеленського в нашому місті є, робота проводиться, вирішуються деякі організаційні питання… в окружній виборчій комісії вже є представник нашої команди. Також в Олександрії є довірена особа кандидата на пост Президента України Володимира Зеленського, В’ячеслав Севастяненко».

Все, як кажуть, стає на свої місця.

Бізнес + влада + новий проект

Як таке могло трапитись? Це вже питання до самих політиків і комерсантів. Імовірно, у них просто є взаємна залежність один від одного: хтось дає гроші, а хтось їх реалізує. Ну ви пам’ятаєте про 30–40% дарунку долі? Якби не був Зеленський, був би інший, більш вигідний чи менш вигідний проект. Раніше був Янукович. Тепер — ​Бойко. Але Бойко якось не спрацював. Хто там є у «кошику» інтересів? Правильно — ​ще один, але «свій» кандидат. Спитаєте, навіщо це все представникам Зеленського? Йому це навряд чи потрібно. Але місцевим очільникам під орудою Л. Давиденко — ​це джерело влади і грошей.

Звісно, вся історія обертається навколо другого туру виборів. Ці екс-регіонали можуть дати своїх людей, перевірених у «боях» за владу, в комісії, висунути представників на владні позиції, щоб допомогти утримати владу, яку здобувають таким чином.

0    3073     12.04.2019


Коментарі (0)

Для додавання коментарів необхідно авторизуватися!