Статтi

на попередню сторiнку

Олександрійський округ: висока явка, селфувальниці, інтригуючі вибори та спокійні спостерігачі

Олександрійський округ: висока явка, селфувальниці, інтригуючі вибори та спокійні спостерігачі

Ранок 31 березня в Олександрійському колегіумі. Тут велика виборча дільниця у самому центрі чи не найбільшого житлового масиву міста. Приїхали завчасно, а комісія тільки збирається. Прохолодний ранок дається взнаки, аж руки промерзли. Але на ганку бачимо декількох членів комісії. Вони прийшли теж, як і журналісти, майже за годину до початку роботи.

У фойє колегіуму - просторо. Тут взагалі дуже зручно організували місце для голосування. На проході всі плакати із програмами кандидатів та фото. Місце для спостерігачів облаштовано стільцями. Вони все можуть бачити, включно із столами, де працюють члени комісії на видачу бюлетенів.

Починається підготовче засідання. Голова комісії дуже добре знається на законі. Це одразу помітно, бо вона веде підготовче засідання немов по сценарію. У автора рядків є чималий досвід спостерігача, в тому числі від різних громадських інституцій, що системно відслідковують виборчі процеси. Тож можу дати власну, але сподіваюсь досить точну оцінку голові і членам комісії саме на цій дільниці. Це буде за класичною схемою оцінювання на «відмінно». Відчувалась злагодженість і співпраця. Всі важливі пункти законодавства виконали: запропонували спостерігачам поставити підписи на контрольних листах, перевірити опечатані сейфи із документацією, побачити, як пломбуються скриньки і звідки взяли та як видали списки виборців. А це – основні процедури початку виборчого процесу.


Спочатку щоправда задовго виносили розкладені заздалегідь, для простішого підрахунку, бюлетені. Але потім здогадались вишикуватись вервечкою та передавати їх швидше для підрахунку. Дільниця велика - більше 2 тисяч виборців, тож і роботи суто технічної вистачало. Але вже за 15 хвилин до 8 ранку, все було готово. 

Першими голосують на дільниці члени комісії та виборці, що поспішають на роботу. Заблукав один із виборців - він чомусь був впевнений, що голосує саме у колегіумі. А виявилось, що трохи далі - у 17 школі. Ситуація надзвичайно спокійна і спостерігачів від різних кандидатів-лідерів перегонів просто купа. Сподіваючись, що тут все буде гаразд, їдемо далі.

Отримуємо повідомлення про виявлений факт порушення виборчого процесу. Конфлікт трапився на дільниці, що у їдальні школи на Байдаківському мікрорайоні. Там, за інформацією спостерігачів, жителька міста намагалась сфотографувати бюлетень із позначкою за кандидата. Кримінальний кодекс забороняє такі дії, але численні попередження у ЗМІ не спрацювали. Громадянка себе винуватою не вважає. Говорить, що хотіла похизуватись голосуванням перед родичами у Польщі. Процитую її слова: «Просто хотіла сфотографіровать і відіслать, що я була на голосуванні, тому що вони всі там. Я приїхала недавно ось-ось, із-за кордону. Я даже не знала, що нельзя фотографіровать. Даже вообще понятія не імела, я вам кажу чесно». І далі у такому ж стилі. Хто зна, можливо і так, але слідчо-оперативна група забирає її з’ясовувати всі подробиці у міськвідділі.

Телефонний дзвінок до очільника міського відділу поліції, і ми отримуємо підтвердження про ще одну селфувальницю. Цього разу приїздимо до дитячого садка, де дільниця 350765. Там молода дівчина не пошкодувала часу на фотографування із бюлетенем.

«У нас було зафіксовано порушення першої частини статті 7 закону України про вибори президента України, була зафіксована ця подія. Ми викликали правоохоронні органи і діяли згідно з діючим законодавством. Члени комісії зауважили цей факт», - повідомила нам Єлизавета Крячко, голова ДВК № 350765.

У поліції уточнюють - усі випадки розглядаються. Буде прийнято рішення про внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, якщо будуть на те підстави.

Коли повертаємось у редакцію, бачимо пост у фейсбук. Там представники однієї кандидатки говорять про імовірну роздачу коштів і показують фото каси біля футбольного клубу. Приїздимо на місце. Касир говорить – ажіотаж був. Адже пов’язаний він із реалізацією абонементів на домашні матчі команди: «Зранку з 11 вже було багато людей. Зразу була черга. Сьогодні, 31 березня, продаються абонементи на другий етап винятково власникам абонементів на перший етап». Розуміємо, що це фейк, і схоже вибори «перегріли» емоції у представників одного із штабів.


Прямуємо далі. Запитуємо у виборців, які вже виконали свій громадянський обов’язок, чого вони очікують від обрання очільника держави. Відповіді несподівано серйозні. Зоя Володимирівна уважно відстежує перебіг кампанії по телебаченню і говорить, що її турбує невисока явка у деяких регіонах, проте вона сподівається на краще: «…І дивлюся скільки народу мають справжній патріотизм, скільки голосує людей».

Пані Ольга після голосування говорить, що буде відпочивати разом із рідними. А крім того вона дуже схильована тим, що відбувається історична подія: «Насправді я вважаю найбільше інтригуючі вибори для мене. І я себе відчуваю причетною до цією великої події, сподіваюсь, що все буде чесно і те, що ми чекаємо, здійсниться».

Їдемо далі по округу і зупиняємось у Новій Празі. Це - центр Новопразької об’єднаної територіальної громади. Для Новопразької ОТГ - це перші загальноукраїнські вибори. Але вони практично не відрізняються за активністю із попередніми президентськими, які позачергово відбувались у 2014 році. Активність тут досить висока: 50 плюс. Зокрема, багато виборців прийшли на дільницю, яка розміщена у Новопразькому навчально-виховному комплексі. Трохи далі – дільниця 350552. Голова комісії Олена Ніжниченко говорить, що показник напередодні закриття ще вищий: «Взагалі у нас активність 472 чоловіки із 819-ти. Це майже 58 процентів».

Спілкуємось із спостерігачами. Говорять, що були на дільницях з самого початку роботи ДВК. Це підтверджує спостерігач Тетяна Романова: «Вибори на мою думку проходять успішно, все тихо, спокійно. Порушень явних не було помічено». Спостерігач Світлана Колеснікова говорить, що на голосування приходило багато виборців свідомо і навіть намагались привчити до політичної активності молодше покоління: «Приходили із сім’ями, з дітьми. Показували дітям, що треба виявляти свій голос, переживати за майбутнє своєї держави».

На час завершення голосування у 103 окрузі активність виборців на двадцяту годину склала понад 62 відсотки. Це майже стільки, скільки було на попередніх президентських виборах 2014 року.

Віктор Голобородько

0    338     05.04.2019


Коментарі (0)

Для додавання коментарів необхідно авторизуватися!