Статтi

на попередню сторiнку

Феномен Смешка, поразка Тимошенко, розгром Ляшка, малий показник Гриценка та багато інших несподіванок і порівнянь

Феномен Смешка, поразка Тимошенко, розгром Ляшка, малий показник Гриценка та багато інших несподіванок і порівнянь

В Олександрії визначилися лідери рейтингу довіри і антидовіри серед жителів міста та інших населених пунктів, що входять в Олександрійську міську раду. Тут варто одразу дати примітку - ми не користуємось офіційним визначенням виборчого округу, тобто відокремили показники тільки по місту Олександрії та всіх інших виборчих дільницях, що входять у межі міськради, у тому числі селища Пантаївки та Олександрійського, села Звенигородки і Марто-Іванівки. Всього дільничні комісії врахували 40444 голоси виборців по місту. Кругла, майже магічна цифра. І висновки не менш цікаві. 

Останнім у п’ятірці лідерів довіри - Ігор Смешко, який отримав 7,1% підтримки. Цей результат дуже солідний, адже фактично агітацію його представники у місті не вели. Це було спілкування із кандидатом за допомогою медіа. Тобто у нього не було масштабної кампанії, але за певними критеріями він, очевидно, сподобався виборцям. Як для стартової позиції у політиці, то це просто феномен. Вже сьогодні політологи говорять про те, що, за бажання і можливості, Смешко може очолити партію, яка приведе своїх прибічників у майбутній парламент із чималою фракцією.

Варто сказати, що Смешко і Зеленський, як на мою думку, феномен медіа. Складається враження, що робота колег на телебаченні тепер стає рушійною силою політичного процесу. Чи добре це? Складно сказати однозначно, може і так. Але погодитись, що телебачення і реальне життя, це одне й те ж — не можу жодним чином. Бо Штірліц відрізнявся від реального розвідника. І якщо настогидлий фільм можна просто не дивитись, то президент – це не фільм.

Круглу цифру підтримки отримав чинний президент Петро Порошенко - майже 10%. Враховуючи, що в міській виконавчій владі не представлено жодного керівника від партії, яка підтримує президента, і більше того, провладна коаліція міської ради схильна до альтернативи «Солідарності», цей показник є дуже непоганим. Хоча можливо він і не той, на який можна було б розраховувати.


Друге і третє місце - майже порівну - Юрій Бойко і Юлія Тимошенко. У них відповідно 14,8 та 13,3 відсотки підтримки жителів Олександрії. І тут вимальовується відверта поразка Тимошенко. У попередній кампанії вона отримала 12% підтримки, а Юрій Бойко – 0,2%. Тобто представник екс-«опоблоку» отримав фактично з нуля рейтинг у розмірі майже 15%. А от лідерка «Батьківщини» змінила свій результат на мізерних 1,2%.

Але найбільш невдалою стала виборча кампанія в місті для команди Олега Ляшка та Анатолія Гриценка. Рейтинг О.Ляшка на попередніх виборах - 9,3%. Тепер – 5,4%, тобто вдвічі менший. В Олександрії «ляшківці» долають прохідний бар’єр, проте чи зможуть його «взяти» трохи пізніше, під час парламентської кампанії?

Так само мало голосів цього разу набрав Анатолій Гриценко. Він здобув підтримку тільки 4,4% виборців в Олександрії. Минулих виборів його показник був 8,6%, тобто практично вдвічі більший.

Коли «асортимент» політичних принад від партій напередодні виборів у Верховну Раду розшириться, ці представники політичної еліти можуть цілком позбутися приставки «потенційна парламентська фракція» і перейти у статус політичних невдах.

Куди поділись відсотки підтримки Олега Ляшка і Анатолія Гриценка? Очевидно, що вони нині у Зеленського. Володимир Зеленський, до речі, набрав по місту результат 38,6%. І знову ми згадуємо феномен Смешка, який практично не вів кампанію і спілкувався із людьми через телевізор та інші медіа.

Аутсайдери виборів у першому турі: Олександр Вілкул – трохи більше 3% та Руслан Кошулинський – трохи менше 1%. Всі інші кандидати отримали в місті менше 1%, проте все одно мають хоча б по декілька голосів. Жоден кандидат не набрав нуль. Лідером антирейтингу є Роман Насіров. Він отримав найменшу кількість - 3 голоси по місту. Трохи більше – Андрій Новак - 4 голоси. Микола Габер, найстарший кандидат - 6 голосів.

Є ще одна цікава особливість. Усі говорять про те, що рейтинг чинного президента значно скоротився. Проте у 2014 році 49% олександрійців довіряли йому. Зараз Володимир Зеленський має підтримку 38,6%, тобто високу, але меншу, ніж тодішній фаворит. І схоже, в країні яка має лінію фронту, численні економічні та корупційні ризики діюча влада не може бути занадто популярною. Тим більше, якщо вона відкрито йде на вибори і пропонує конкуренцію із іншими на демократичних засадах. До речі, всі іноземні спостерігачі назвали кампанію надзвичайно конкурентною, і такою, на якій всі мали шанс здобути перемогу.

Хоча українці, як і олександрійці, завжди дивували своїм вибором. Що буде у другому турі, який має відбутися не пізніше 21 квітня, а результати з офіційними печатками мають з’явитись не пізніше 1 травня? Поки що соціологія мовчить. Але хто переможе – президент Порошенко чи романтик Зеленський? Дізнаємось у другому турі.

Віктор Голобородько

0    388     05.04.2019


Коментарі (0)

Для додавання коментарів необхідно авторизуватися!