Статтi

на попередню сторiнку

Земля допомагає заробляти більше. Як знайти роботу людям і перспективу громадам

Земля допомагає заробляти більше. Як знайти роботу людям і перспективу громадам

В Олександрійському районі затвердили програму розвитку агропромислового комплексу до 2023 року. Рішення ухвалили депутати районної ради на черговій сесії 30 січня. Статистичні показники вказують на те, що в агропромисловому секторі району діє 116 сільськогосподарських підприємств та підприємців. Зайнятість теж досить висока. Проте шукати роботу людям та перспективи для сільських громад непросто. І це є новим викликом часу.

Що буде на столі

Всього на Олександрійщині зараз обробляють та вирощують сільськогосподарські культури на площі понад 130 тисяч гектарів. Район дає чималий внесок у хлібні запаси України - 274 тисячі тонн зернових. Цукрових буряків вирощується понад 130 тисяч тонн в рік.

Район демонструє високу середню врожайність, яка за останній час зросла з показника 31 центнер з гектара до 54 тонн по зерновим культурам. Здається що динаміка позитивна і є на що спиратись працівникам землі. Але є і значна проблема підтримки деяких потрібних для збалансованої діяльності сільськогосподарського комплексу, напрямків агарної галузі.

Для людини треба не тільки хліб чи цукор. Необхідно забезпечити стіл м’ясом, овочами і молоком. Тоді раціон буде комплексним, а заробітки не настільки залежними від одного напрямку діяльності.

Економісти говорять, що якщо виробнича діяльність спирається на декілька напрямків і їх більше, ніж чотири, тоді це дуже стійкий і якісний бізнес. Дійсно, якщо у стільця залишити три опори - він розхитається та впаде. Але зовсім інша справа, коли таких опор-напрямків стільки, скільки є можливість підтримувати.

Взагалі, сьогодні продовольство стає все більш привабливим напрямком у виробництві, адже якісна їжа потрібна завжди і всюди.


Але розвиток технологій спричиняє одну важливу проблему. Кількість робочих рук потрібна значно менша, ніж раніше. Адже технології та їх удосконалення дозволяє автоматизувати ці процеси, знизити собівартість продукції. Для майбутнього сільських і навколишніх громад - це є гострою проблемою. Адже треба шукати альтернативні напрямки зайнятості. До речі саме ця проблема теж розглядалась районною радою на сесії.

Проекти, які дають роботу

За час реалізації нинішньої програми зайнятості створено 50 нових робочих місць на елеваторі «Шарівський»,70 робочих місць на сучасному молочно-товарному комплексі «Петриківське молоко». Варто зазначити, що ці сільськогосподарські підприємства мають високу потужність – 30 тисяч тонн одночасного зберігання зернових культур або випуск 70 тонн молока за добу з обслуговуванням 5 тисяч голів великої рогатої худоби.

Крім цих великих проектів вдалось модернізувати і розширити виробництво ділянки по виробництву вуглелужних реагентів товариства «Хімвоскпром», автоматизувати, переоснастити цукровий завод на селищі Приютівка і реконструювати круп’яний цех із забезпеченням 12 робочих місць. В Ново Стародубі побудовано млин товариства «Агро Степ», що дає змогу працювати 12 працівникам. Реконструйоване овочесховище «УкрАгроКому» і багато інших інвестиційних виробничих проектів. Створення місцевого автотранспортного підприємства, що став одним із найбільших автоперевізників «КД-Транс», дозволило дати роботу 23 робітникам. З 2013 року в районі найбільше працевлаштовано працівників у переробній промисловості - 297 чоловік, сільському господарстві -275, торгівлі - 266, охороні здоров’я – 187 та наданні послуг - 91.


Тваринництво: як врятувати?

Головна проблема наразі в аграрному комплексі району – це підтримка тваринництва, де зменшується поголів’я і відповідно виробництво молока та м’яса. Якщо великі комплекси розвиваються і дають поштовх у подальшому просуванні продукції, то малим виробникам нелегко. Це і тиск конкуренції, і зростання вимог до якості продукції. Перебудувати виробництво, підлаштуватись під нові вимоги – це змінити технологію. А це – непросто. Без допомоги держави та місцевої влади зробити це буде або складно, або неможливо.

Поки що реальність говорить про поступовий, але впевнений спад виробництва молока і м’яса. За п’ять років м’яса стали виробляти в районі на 15% менше, а молока – на 19%. Виживати у цих непростих економічних умовах непросто, проте районна рада і селищні-сільські ради дають руку допомоги.

На підтримку аграріїв району, бюджет спрямує 1,2 мільйона гривень. Ця сума включає проектні показники допомоги, яку можуть гарантувати сільські, селищні ради та районний бюджет. Крім того планується долучити до цього ж і кошти обласної скарбниці і державного бюджету. Звісно ці показники знову ж є проектними, які будуть уточнюватись щороку. На цей рік заплановано 189,5 тисяч гривень, з яких більша частина – 150 тисяч – це гроші сільських і селищних бюджетів.

Як допоможуть аграріям

Більша частина грошей планується на конкретну фінансову підтримку по здешевленню кредитів аграріям і відшкодуванню вартості придбання племінних тварин, надання допомоги для будівництва тваринницьких ферм. Заплановано надання кредитів фермерським господарствам.

Звісно буде і участь у заходах з рекламування продукції, семінарах і тренінгах , які допоможуть аграріям засвоїти новий досвід і отримати необхідні знання, щоб бути конкурентоздатними на сьогоднішньому ринку.

Районний бюджет допомагатиме у створенні безпечних умов у тваринництві, участі району і районних товаровиробників у міжнародній виставці «Агроекспо», у розвитку місцевого «зеленого» туризму, як альтернативи класичній сільськогосподарській зайнятості сельчан. Кожного року на реалізацію програми планують витрачати трохи більш як 200 тисяч гривень.

Провідною ж галуззю залишається вирощування зернових культур де зростає врожайність як зернових, так і соняшника та цукрових буряків.

Та майбутнє звісно за збалансованою економікою, де вдасться утримати всі напрямки на тому рівні, який забезпечуватиме людей всім необхідним і принесе економічний успіх громадам.

Віктор Голобородько

0    606     01.02.2018


Коментарі (0)

Для додавання коментарів необхідно авторизуватися!